دنیای کتاب

کتاب ملت عشق کتابی متفاوت ، با داستانی جذاب و تاثیرگذار

معرفی کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق که علاقه ‎مندان به کتاب آن را به اسم چهل قاعده عشق (با اسم انگلیسیThe Forty Rules of Love و به ترکی استانبولی: Aşk) نیز می ‎شناسند حاصل قلم نویسنده ترک ‎تبار متولد فرانسه «الیف شافاک» است که در سال 2011 منتشر شد. کتاب ملت عشق در تاریخ ترکیه بیشتر از هر کتابی فروخته است و نویسنده برای نوشتن آن از رابطه عرفانی بین شمس تبریزی و مولانا الهام گرفته است که در قالب دو داستان موازی روایت می‎شود.
موضوع اصلی کتاب ، عشق و تاثیر آن در دنیای امروز در مقایسه با گذشته است و نویسنده به نحوی آن را از غرب به شرق توسعه می‎دهد که به زندگی رنگی از عشق و بویی از عرفان پاشیده می‎شود.

داستان کتاب ملت عشق

شافاک به شکل هنرمندانه دو روایت موازی را بیان می‎کند یکی روایت از دوران حاضر و یک زن خانه ‎دار متاهل و ناراضی از زندگی به اسم اللا روبینشتاین که در شهر بوستون ایالات متحده زندگی می‎کند و در یک آژانس ادبی مشغول به کار است و کتابی به اسم «کفر شیرین» به قلم عزیز زاهارا را تحت بررسی دارد و داستان دوم که موضوع کتاب زاهارا است.

اللا مادر چند بچه است و با وجود این که تمام وجود خود را وقف خانواده و روابط با همسرش کرده است و به دلیل شغل همسرش (دندانپزشکی) رفاه مالی دارند، ولی هرگز بین آن ‎ها عشق و صمیمیت نقش پررنگی نداشته است. اللا با پذیرش این موضوع تمامی اولویت ‎های خود را معطوف به بچه‎ ها و کارش کرده است.

*

نویسنده وضعیت او در زندگی را به یک برکه راکد تشبیه می‎کند تا این که می‎تواند کاری به عنوان ویراستار به دست آورد. رمان عزیز را به او می‎ دهند تا بخواند و گزارشی تهیه کند. اما این رمان زندگی او را تا ابد تغییر می‎دهد و در ابتدای آن شعری از دفتر دوم مثنوی مولوی آمده است که تاثیر قابل توجهی به جا می‎گذارد:

ما زبان را ننگریم و قال را
ما درون را بنگریم و حال را
موسیا آدابدانان دیگرند
سوخته جان و روانان دیگرند
ملت عشق از همه دین ‌ها جداست
عاشقان را ملت و مذهب خداست

کتاب عزیز زاهارا ملت عشق نام دارد و ماجرای عشق بین مولانا و شمس تبریزی را روایت می‎کند که در به قرن هفتم قمری بر می‎گردد. این رمان 4 بخش متفاوت دارد یعنی:
• خاک – پدیده‎های عمیق، آرام و جامد زندگی
• آب – وقایع سیال، جاری و متغیر زندگی
• باد – پدیده‎هایی که زندگی را ترک و کوچ می‎کنند
• آتش – وقایع سوزاننده، نابودکننده و ویرانگر زندگی

داستان ملت عشق روایت ورود شمس تبریزی به زندگی مولانا و تاثیر عمیقی است که او از خود روی شاعر عرفانی بزرگ می‎گذارد. اولین دیدار آن‎ ها با یک سوال متفاوت مصادف می‎شود که براساس متن کتاب شمس از مولانا می‎پرسد:
به نظر تو کدام یک از این دو نفر والاتر است: حضرت محمد یا بایزید بسطامی؟

الیف شافاک داستان کتاب خود را همزمان در بین زندگی اللا و وقایع رابطه شمس و مولانا به جلو می‎برد. پیچش داستانی این کتاب زمانی است که اللا تحت ‎تاثیر کتاب ملت عشق تصمیم بگیرد با نویسنده او از طریق ایمیل ارتباط برقرار کند و از آن جا همه چیز جالب ‎تر می‎شود.

نقد کتاب ملت عشق

بدون شک ملت عشق کتابی عالی، متفاوت، جذاب و تاثیرگذار است که البته نقص ‎های اندکی دارد که می‎توانیم به راحتی از کنار آن بگذاریم.
به گفته برخی از افراد کتاب ملت عشق بهترین رمانی است که تا به حال با آن آشنا شدند و سایرین آن را فقط یک کتاب سطحی و حتی بی کیفیت می‎دانند.

نکته قابل توجه در مورد این رمان شیوه تغییر زاویه دید است. داستان کتاب ملت عشق از دو دید اول و سوم شخص روایت می‎شود تا به جذابیت آن اضافه کند. تنوع شخصیت ‎های داستان بسیار زیاد است و گاهی افراد مختلف از دید خود داستان را بیان می‎کنند که تعداد آن‎ها به 18 نفر می‎رسد و از جمله آن ‎ها می‎توانیم به اللا، شمس، مرید، مولوی، حسن گدا و کیمیا اشاره کنیم.

این شیوه روایت متفاوت جذاب باعث می‎شود نویسنده خواننده را با دیدگاه‎ های متفاوتی آشنا کند و به خوبی او را در جریان وقایعی که رخ می‎دهد بگذارد.

کتاب ملت عشق برای چه کسانی است؟

اگر به دنبال یک کتاب عاشقانه می‎گردید و در جستجوی عشق هستید، نه تنها با خواندن کتاب ملت عشق دیدگاه‎تان به این مفهوم عوض می‎شود بلکه می‎توانید در روابط عرفانی و دنیوی خود تغییر ایجاد کنید.
این کتاب عشق را به تمام مخاطبان خود هدیه می‎کند و پیام‎آور شادی و سعادت به زندگی است.

بخشی از کتاب

* اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای.

*

* کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند.

*

* زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم.

*

* عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش.

در مورد نویسنده کتاب

الیف شافاک در شهر استراسبورگ کشور فرانسه و در سال 1971 متولد شد. او دوران کودکی و جوانی خود را در شهرهای آنکارا، مادرید، عمان کلن و شهرهای مختلف آمریکا گذراند و توانست در آنکارا و از دانشگاه فنی خاورمیانه در رشته روابط بین‎المللی فارغ ‎التحصیل شود. او در همان دانشگاه دوره فوق لیسانس را در رشته مطالعات زنان تکمیل کرد و همچنین در رشته علوم سیاسی موفق به کسب مدرک دکترا شد.
از جمله کتاب‎ های معروف دیگر شافاک می‎توانیم به عناوینی مانند اسکندز، آینه ‎های شهر و شپش پالاس اشاره کنیم.
موضوع کتاب ‎های او اکثرا فرهنگ و سنن ادبی گوناگون، مسائل تاریخی، فلسفی و فرهنگ کلامی است. او به واسطه رشته‎ دانشگاهی خود یک فعال سیاسی و نویسنده روزنامه است.

جملاتی از کتاب ملت عشق

تمام زندگی اللای بیچاره خلاصه شده بود در راحتی شوهر و بچه‌هایش. نه علمش را داشت و نه تجربه‌اش را تا به تنهایی سرنوشتش را تغییر دهد. هیچ‌گاه نمی‌توانست خطر کند. همیشه محتاط بود. حتی برای عوض کردنِ مارک قهوه‌ای که می‌خورد بایست مدت‌های طولانی فکر می‌کرد. از بس خجالتی و سربزیر و ترسو بود؛ شاید بشود گفت آخر بی‌عرضگی بود. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۱)

*

کلماتی که برای توصیف پروردگار به کار می‌بریم، همچون آینه‌ای است که خود را در آن می‌بینیم. هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا اگر موجودی ترسناک و شرم‌آور به ذهنت بیاید، به این معناست که تو نیز بیش‌تر مواقع در ترس و شرم به سر می‌بری. اما اگر هنگامی که نام خدا را می‌شنوی ابتدا عشق و لطف و مهربانی به یادت بیاید، به این معناست که این صفات در وجود تو نیز فراوان است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۴)

*

پیمودن راه حـق کار دل است، نه کار عـقل. راهنمایت همیشه دلـت باشد، نه سری که بالای شانه‌هایت است. از کسانی باش که به نـفـس خـود آگاهـند، نه از کسـانی که نــفــس خـــود را نـادیــده مـی‌گیـرند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۶۹)

*

تقریبا همه برنامه‌های آشپزی تلویزیون را تماشا می‌کرد، اما هیچ‌کدام به نظرش واقعی نمی‌رسیدند. این‌که در این برنامه‌ها غذا پختن را با «ابداع»، «خلاقیت»، حتی «دیوانگی» یکی می‌دانستند به نظرش عجیب می‌رسید. آشپزخانه آزمایشگاه که نیست! بگذار دانشمندان آزمایش بکنند، هنرمندها عجیب و غریب باشند! آشپزی اما چیز دیگری است. برای این‌که آشپز خوبی باشی، نه آزمایش لازم است نه دیوانه بودن! (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۰۱)

*

شمس با همان لحن آرام و باوقار ادامه داد: «شاگر موقرمز، می‌گویی می‌خواهی به دریای تصوف قدم بگذاری، اما حاضر نیستی بهایش را بپردازی. این‌طوری نمی‌شود! برای یکی پول و ثروت تله اصلی است، برای یکی دیگر شهرت و مقام، برای دیگری تن و شهوت! انسان در وهله اول باید از شرّ چیزی خلاص شود که در این دنیا بیش‌ترین اهمیت را برایش دارد. این شرط اول قدم گذاشتن در این راه است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۳۹)

*

زندگی عذابی تمام‌نشدنی است. انگار همیشه بین زندگی و مرگ گیر کرده‌ام، همیشه در برزخم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۵۷)

*

هر انسانی به کتابی مبین می‌ماند در جوهره‌اش؛ منتظر خوانده شدن. هر کدام از ما در اصل کتابی هستیم که راه می‌رود و نفس می‌کشد. کافی است جوهره‌مان را بشناسیم. فاحشه باشی یا باکره؛ افتاده باشی یا عاصی، فرقی نمی‌کند؛ آرزوی یافتن خدا در قلب همه ما، در اعماق وجودمان پنهان است. از لحظه‌ای که به دنیا می‌آییم، گوهر عشق را درونمان حمل می‌کنیم. (کتاب ملت عشق – صفحه ۱۷۲)

*

عشق خدا به دریا می‌ماند. هر انسانی به قدر ذاتش از آن آب برمی‌دارد. این‌که هر کسی چقدر آب برمی‌دارد به گنجایش ظرقش بستگی دارد. یکی ظرفش خمره است، یکی دلو، یکی کوزه، دیگری پیاله. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۳۸)

*

انسان هرگاه نقص‌ها و عیب‌ها و هوس‌ها و اشتیاق‌های نفسش را شناخت و قصد کرد اصلاحش کند، آن زمان به سفری درونی می‌رود. از آن به بعد چشمانش نه رو به بیرون، بلکه رو به درون می‌چرخد. به این ترتیب گام‌به‌گام به منزل بعدی نزدیک می‌شود. این منزل، از منظری، درست برخلاف منزل پیشین است. در این‌جا فرد به جای آن‌که مدام دیگران را مقصر بداند، همیشه تقصیر را در وجود خودش می‌یابد. در هر واقعه‌ای خودش را می‌کاود و مقصر می‌داند. این پله، پله «عالمِ زیبا و منِ زشت» است. (کتاب ملت عشق – صفحه ۲۵۲)

*

کائنات وجودی واحد است. همه‌چیز و همه‌کس با نخی نامرئی به هم بسته‌اند. مبادا آه کسی را برآوری؛ مبادا دیگری را، به خصوص اگر از تو ضعیف‌تر باشد، بیازاری. فراموش نکن اندوه آدمی تنها در آن سوی دنیا ممکن است همه انسان‌ها را اندوهگین کند. و شادمانی یک نفر ممکن است همه را شادمان کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۱۰)

*

مرزهای عقل و منطق ممکن است کاملا قاطع باشد. ما در عشق همه مرزها و جدایی‌ها محو می‌شوند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۳۳۷)

دنیا چاه پریشانی است در نبودِ شمس. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۲۹)

*

تسلیم شدن در برابر حق نه ضعف است نه انفعال. برعکس، چنین تسلیم شدنی قوی شدن است به حد اعلی. انسان تسلیم شده سرگردانی در میان موج‌ها و گرداب‌ها را رها می‌کند و در سرزمینی امن زندگی می‌کند. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۳۵)

*

اگر یکی را که دوستش داری از دست بدهی، بخشی از وجودت همراه با او از دست می‌رود. مانند خانه‌ای متروکه اسیر تنهایی‌ای تلخ می‌شود؛ ناقص می‌مانی. خلا محبوبِ از دست رفته را همچون رازی در درونت حفظ می‌کنی. چنان زخمی است که با گذشت زمان، هر قدر هم طولانی، باز تسکین نمی‌یابد. چنان زخمی است که حتی زمانی که خوب شود، باز خون‌چکان است. گمان می‌کنی دیگر هیچ‌گاه نخواهی خندید، سبک نخواهی شد. زندگی‌ات به کورمال‌کورمال رفتن در تاریکی شبیه می‌شود؛ بی‌آن‌که پیش رویت را ببینی، بی‌آن‌که جهت را بدانی، فقط زمان حال را نجات می‌دهی… شمع دلت خاموش شده، در شب ظلمات مانده‌ای. (کتاب ملت عشق – صفحه ۴۹۶)

*

عمری که بی عشق بگذرد، بیهوده گذشته است. نپرس که آیا باید در عشق الهی باشم یا عشق مجازی، عشق زمینی یا عشق آسمانی، یا عشق جسمانی؟ از تفاوت‌ها تفاوت می‌زاید. حال آنکه به هیچ متمم و صفتی نیاز ندارد عشق. خود به تنهایی دنیایی است عشق. یا درست در میانش هستی، در آتشش، یا بیرونش هستی، در حسرتش. (کتاب ملت عشق – صفحه ۵۰۸)

کتاب ملت عشق . مه تارا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن