آیات نور

سوره واقعه ، سوره ی بی نیازی …

محتواى سوره واقعه

پنجاه و ششمین سوره قرآن، واقعه نام دارد كه مكی و دارای 96 آیه است. در «تاریخ القرآن» از «ابن ندیم» نقل شده : سوره «واقعه» چهل و چهارمین سوره اى است که بر پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله) نازل شد، قبل از آن سوره «طه»، و بعد از آن «شعراء» بوده است.

*

سوره «واقعه» چنان که از نامش پیدا است، از قیامت و ویژگیهاى آن سخن مى گوید، و این معنى در تمام آیات 96 گانه سوره، مسأله اصلى است، اما از یک نظر مى توان محتواى سوره را در هشت بخش خلاصه کرد:

1 ـ آغاز ظهور قیامت و حوادث سخت و وحشتناک مقارن آن.

2 ـ گروه بندى انسانها در آن روز، و تقسیمشان به «اصحاب الیمین» و «اصحاب الشمال» و «مقرّبین».

3 ـ بحث مشروحى از «مقامات مقربین» و انواع پاداشهاى آنها در بهشت.

4 ـ بحث مشروحى درباره گروه دوم، یعنى «اصحاب الیمین» و انواع مواهب الهى بر آنها.

5 ـ بحث قابل ملاحظه اى درباره «اصحاب الشمال» و مجازاتهاى دردناک آنها در دوزخ.

6 ـ ذکر دلائل مختلفى پیرامون مسأله معاد از طریق بیان قدرت خداوند، و خلقت انسان از نطفه ناچیز، و تجلّى حیات در گیاهان، و نزول باران، و فروغ آتش، که در ضمن نشانه هائى از توحید نیز محسوب مى شود.

7 ـ ترسیمى از حالت احتضار و انتقال از این جهان به جهان دیگر که، آن خود نیز از مقدمات رستاخیز است.

8 ـ نظر اجمالى دیگرى روى پاداش و کیفر مؤمنان و کافران، و سرانجام سوره را با نام پروردگار عظیم پایان مى دهد.

فضیلت سوره واقعه

این سوره شریف از عظمت و شأن بالایی برخوردار بوده و خصوصیات ویژه ای دارد شاید علت آن، این باشد که بر اساس فقه رضوی این سوره در شأن امام علی (علیه السلام) نازل شده است.

شیعه و سنی همه قبول دارند که این سوره از عظمت فوق العاده ای برخوردار بوده و قرائت آن، آثار و برکات بسیاری دارد، که دست یابی به این آثار و برکات آداب و شرایطی می طلبد که مهم ترین آن ها استقامت در این راه است، هر چند که بسیار مشکل باشد.

*

_سوره واقعه از سوره هایی است که به دلیل ارزش و اهمیت آن پیری زودرس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) موجب گردید.

_پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر کس سوره واقعه را در هر شب تلاوت کند، گرفتار فقر و نیازمندی نشود.

_نیز از آن حضرت روایت شده است: هر کس سوره واقعه را قرائت کند، از غافلان و بی خبران به حساب نمی آید.

_و نیز از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: سوره واقعه، سوره بی نیازی است. این سوره را به فرزندان خود آموزش دهید.

*

گفته شده است: از این جهت به این سوره، سوره بی نیازی گفته شده که آیات این سوره، انسان را به گوشه گیری و امور اخروی تشویق می کند. در نتیجه، انسان به قناعت و بی علاقگی به دنیا روی می آورد.
نیز از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: به زنان خود، سوره واقعه را تعلیم نمایید، چون این سوره، سوره بی نیازی است.

*

پیشوای پنجم امام باقر (علیه السلام) فرمود: هر کس سوره واقعه را در هر شب پیش از خواب قرائت نماید، خداوند را در حالی ملاقات می کند که چهره اش چون ماه شب چهارده، نورانی است.

*

امام صادق (علیه السلام) نیز فرمود: هر کس مشتاق بهشت و نعمت های آن است، سوره واقعه را قرائت کند، و هر کس مایل است از آتش جهنم آگاه شود، سوره های سجده و لقمان را قرائت کند.*

در قرآن مجید آمده است: و سبقت گیرندگان مقدمند. آنان همان مقربان (خدا) هستند. در باغ های پر نعمت جای دارند.

نیز از آن حضرت روایت شده است: هر کس سوره واقعه را در هر شب جمعه بخواند، خداوند او را دوست می دارد و محبت او را نیز در دل مردم قرار می دهد. چنین کسی در دنیا ناراحتی نخواهد داشت، و گرفتار فقر نمی شود، و در آخرت از همنشینان علی (علیه السلام) می باشد.

*

همانگونه که گفتیم این سوره به امام علی (علیه السلام) اختصاص دارد، و خداوند بزرگ در سوره رعد می فرماید: و کسانی که کافر شدند می گویند: تو پیامبر نیستی، بگو: کافیست خدا به آن کس که نزد او علم کتاب است، میان من و شما گواه باشد.

آن حضرت در حدیث دیگری فرمود: برکات این سوره را نمی توان برشمرد، اگر این سوره کنار جسد میتی قرائت شود، آمرزیده می شود، و اگر بر بالین محتضری خوانده شود، زودتر راحت می شود.

*

در این سوره آمده است: این است همان حقیقت راست (و) یقین: پس به نام پروردگار بزرگ خود تسبیح گوی.

در تفسیر مجمع البیان نقل شده که عبدالله بن مسعود بیمار شد. عثمان بن عفان (خلیفه وقت) به عیادت او رفت، دید عبدالله نگران و ناراحت است. از او پرسید: چرا غمگین بوده و آه و ناله می کنی؟ گفت: گناهکارم. پرسید: چه می خواهی؟
گفت: رحمت خداوند را. پرسید: آیا پزشک نیاز نداری؟ پاسخ دارد: طبیب حقیقی، خود مرا بیمار کرده است. عثمان گفت: آیا به کمک مالی نیاز داری؟ گفت: آن وقت که نیاز داشتم، ندادی؟ اکنون نیاز ندارم، عثمان گفت: برای دخترانت باشد. گفت: آنان نیز نیاز ندارند، چون به ایشان گفته ام که همواره سوره واقعه را قرائت کنند، زیرا از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که فرمود: هر کس سوره واقعه را در هر شب قرائت کند، هیچگاه نیازمند نخواهد شد.

 

برخی خواص سوره واقعه

از پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: هر کس سوره واقعه را تلاوت کند، از غافلان و بی خبران به حساب نمی آید، و اگر این سوره نوشته شود و در منزل قرار داده شود، برکات خانه افزون گردد، و هر کس بر قرائت این سوره مداومت بخشد، فقر و نیازمندی از او برطرف می شود. قرائت این سوره باعث حفظ و وسعت روزی است.

*

حضرت زهرا علیها السلام می فرماید: از پدرم شنیدم که می فرمود: قاری سوره های حدید، واقعه و الرحمن در ملکوت آسمان ها و زمین ها قرار می گیرند و به عنوان ساکن بهشت فردوس خوانده می شود.

*

در کتاب خواص القرآن گفته شده که قرائت سوره واقعه زایمان را آسان می کند.

شخصی به نام مسروق – از راویان حدیث – گفته است: هر کس مایل است از اخبار گذشتگان، اخبار اهل بهشت، وضع جهنمیان، اخبار دنیا و آخرت آگاه شود، سوره واقعه را قرائت نماید.

*

ختم سوره واقعه – آن گونه که در منتخب الختوم از امام صادق (علیه السلام) نقل شده – این است: هرگاه اول ماه روز دوشنبه باشد، قرائت سوره واقعه را شروع کن – روز اول یک بار، روز دوم دو بار و… روز چهاردهم چهارده بار، و پس از هر پنج بار قرائت سوره واقعه،

یک بار دعای زیر خوانده شود: یا واحد یا أحد یا جواد یا حلیم یا حنان یا منان یا کریم، أسألک تحفة من تحفاتک تلم بها شعثی و تقضی بها دینی و تصلح بها شأنی برحمتک یا سیدی، اللهم ان کان رزقی فی السماء فانزله و ان کان فی الأرض فاخرجه و ان کان بعیدا فقربه و ان کان قریبا فیسره و ان کان قلیلا فکثره و ان کان کثیرا فبارک لی فیه و أرسله علی أیدی خیار خلقک و لا تحوجنی الی شرار خلقک و ان لم یکن فکونه بکینونتک و وحدانیتک، اللهم انقله الی حیث أکون و لا تنقلی الیه حیث یکون انک علی کل شی ء قدیر یا رحیم یا غنی صل علی محمد و آل محمد و تمم علینا نعمتک و هنئنا کرامتک و البسنا عافیتک.
این عمل برای رفع مشکلات، و بر آورده شدن حاجات و ادای قرض بسیار مجرب است.

*

گفته شده که قرائت این سوره در رکعت دوم نافله عشا مجرب است.
ختم ابجدی این سوره 508 بار است و به اعتبار این که این سوره، به امام علی اختصاص دارد، ختم آن 110 بار است.

*

امام صادق (علیه السلام) در مورد کسی که در خواب دیده که این سوره را قرائت می کند، فرمود: چنین شخصی به اطاعت خداوند و عبادات او موفق می شود.

ختم‌های مجرب

1) جهت برآورده شدن حاجات شرعی و ادای دین

 

40 شب، هر شب یك بار سوره «واقعه، مزمل، لیل، انشراح» را بخواند و بعد از تلاوت این سوره ها دعای زیر را بخواند كه بسیار مجرب است:

«یا رازق السائلین، یا راحم المساكین، یا ولی المؤمنین، یا غیاث المستغیثین، یا ارحم الراحمین، صل علی محمد و آل محمد واكفنی حلالك عن حرامك و بطاعتك عن معصیتك و بفضلك عمّن سواك، یا اله العالمین و صلی الله محمد و آله اجمعین»

2) جهت زیاد شدن رزق و روزی و وسعت معیشت

از شب شنبه شروع كند و هر شب 3 بار بخواند و استثنائاً در شب جمعه 8 بار بخواند و این عمل را 5 هفته اجرا كند و قبل از تلاوت هر بار این سوره این دعا را بخواند: «اللهم ارزقنا رزقاً حلالاً طیّباً من غیرك استجب دعوتنا من غیر رد و اعوذ من الفضیحتین الفقر و الدّین و ادفع عنّی هذین بحق الامامین الحسن و الحسین علیهما السلام برحمتك یا ارحم الراحمین»

سوره واقعه . مه تارا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن