آیات نور

سوره یس ، برآورنده حاجت ها ،دفع کننده بدیها و شفیع محشر

در مجلس محبّت و مودّت مقرّبان درگاه خداوند،از «سوره یس» سخن بسیار است و انسان با اندک توجّهی به بیانات پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و بزرگان مکاشفه و سیر و سلوک، به این حقیقت پی می برد که سوره یس از موقعیت ویژه و مرتبه ای بس بلند برخوردار است و اگر آدمی بتواند با آن فضایل و مناقب آشنا شود، خواهد توانست فواید کاملی را از آن خود سازد.

عظمت این سوره از آنجاست که آنچه خداوند از اول خلقت نازل کرده است، تمام آنها در قرآن کریم موجود بوده و عصاره ی آن در سوره یاسین است.

*

امامان (ع) برای این که مؤمنان را از موقعیت ممتاز این سوره که چونان قلّه ای پوشیده از فضایل است،آگاه کنند، فرموده اند: «یس قلب قرآن است».

موقعیت ممتاز و جایگاه برتر و منحصر به فرد بودن قلب در بدن انسان بر کسی پوشیده نیست. سوره یس نیز دارای همان موقعیت و جایگاه در میان دیگر سوره ها است و از این رو لازم است قدری از برداشت سطحی و عمومی از این سوره فراتر رویم و با بخشی از فضایل و مناقب این سوره آشنا شویم.

 

داستان نزول سوره یس

یک روز، پیامبر در همین خانه تشریف داشتند که شنیدند از پشت در سر و صدایی می آید و همهمه ای بلند است. از لای درب نگاه کردند دیدند کفار قریش و دشمنان و همه آن افراد لجوج و عنود، جمع شده اند و در حال غضب و ناراحتی به پیامبر ناسزا می گویند و قصدشان کشتن و از بین بردن ایشان است.پیامبر(ص) با دیدن قیافه غضبناک آنان،از قصدشان مطلع گردید و در خانه قدم می زد و فکر می کرد که چه کنم! در خانه بمانم تا کی؟ بیرون بروم چطور؟ در همین حال، جبرئیل بر پیامبر نازل شد و سوره یس را آورد و به پیامبر (ص) عرض کرد، در حالی که سوره یس را می خواند از درب خانه بیرون رود.

*

پیامبر (ص) شروع به خواندن این سوره کردند:
یس والْقُرآنِ الْحَکیم إِنَّک لَمِنَ المُرسَلین عَلی صِراطٍ مُسْتَقیمٍ… وَ جَعَلْنا مِنْ بَینِ اَیدیهِم سدّاً وَ مِن خَلْفِهِم سَداً فأغْشَیناهُمْ فَهُمْ لایبْصِرونَ.«یس، سوگند به قرآن حکمت آموز، که تو قطعاً از جمله پیامبرانی، بر راهی راست…[وما] فراروی آنان سدّی و پشت سرشان سدّی نهاده و پرده ای بر چشمان آنان فرو گسترده ایم، در نتیجه نمی توانند ببینند.»

پیامبر درب را باز نموده و بیرون رفت. مشاهده فرمود که آن ها نشسته اند و گویا پیامبر را نمی بینند. پیامبر آهسته آهسته قدم بر داشته و در کنار آنها ایستاد و به آنها نگاه کرد.آنها هنوز مشغول ناسزاگویی بودند. پیامبر مقداری خاک برداشت و بر سر آنها پاشید که در واقع خاک مرگ بود که بر سر آنها نشست.

*

آنها دیدند که گرد و غباری بر سر و صورتشان می بارد! آن را پاک می کردند ولی پیامبر را نمی دیدند. (در تاریخ آمده است این اشخاص، همگی در جنگ بدر کشته شدند.) پیامبر به مسجدالحرام تشریف بردند. فردی که از جلوی آن جمعیت می گذشت، وقتی اجتماع آن ها را دید، پرسید: چرا این جا نشسته اید؟ گفتند آمده ایم امروز، کار را با محمد یکسره کنیم. گفت محمد در مسجدالحرام بود. شما برای چه نشسته اید؟!آن ها به یکدیگر نگاه کردند و به ناراحتی و شکست خورده ،محل را ترک کردند.

این ماجرا بلافاصله بعد از نزول سوره یس بود و نشان می دهد که این سوره از همان ابتدا با اعجاز و فوق العادگی همراه بوده است. و در همان بار اولی که بر زبان پیامبر (ص) جاری شده است، اعجاز آفریده و حلّ مشکل کرده است. این شأن و مرتبت، تنها برای آن زمان نیست و همیشه به همراه این سوره است.

فضیلت و خواص خواندن سوره یس

 

رسول خدا (ص) فرموده اند: در قرآن سوره ای هست که خواننده خودش را شفاعت می کند و شنونده اش را می آمرزد و به خواننده اش خیر دنیا و آخرت را می دهد. این سوره دافعه و قاضیه است، یعنی از صاحبش بدی ها را دفع می کند و حاجت هایش را برآورده می کند و هر که آن را بخواند، برایش ثواب 20 حج نویسند. هر کس یاسین را در قبرستان بخواند خدای تعالی عذاب او را آن روز تخفیف دهد و به عدد مردگان قبرستان برای او حسنه نویسد و از او سیئات را محو نماید.

*

رسول خدا (ص) به حضرت علی (ع) فرمودند: یا علی { یاسین } را بخوان که در آن ده برکت است: گرسنه ای نخواند مگر سیر شود،‌ تشنه ای نخواند مگر سیراب شود، برهنه ای نخواند مگر پوشیده شود و نه مجردی مگر تزویج نماید و نه ترسیده ای مگر ایمن گردد و نه مریضی مگر شفا یابد و نه محبوسی و زندانی مگر رها گردد و نه مسافری مگر سالم برگردد و اگر نزد مرده ای خوانده شود، خداوند سیئات را از او محو کند و گمراهی نخواند مگر راه یابد .

*

اما هر کس برای رضای خدا آنرا بخواند، تمامی گناهانش آمرزیده می شود. اگر کسی یکبار یاسین را بخواند انگار کل قرآن را 12 بار ختم کرده است و به او ثواب 12 ختم قرآن می دهند. هر بیماری که نزد آن این سوره را بخوانند به هر حرفی از این سوره 10 ملک نازل شود و نزد آن بیمار صف زده می ایستند و برای او استغفار می کنند و اگر اجل او رسیده باشد وقت قبض روحش حاضر شوند، او را تشییع جنازه کنند و خود آن ملائک برایش نماز می خوانند و او را دفن می کنند.

*

هر که وقت احتضار بخواند و یا دیگری برای او بخواند،‌ رضوان بهشت نزد او آید و شربتی از شربتهای بهشتی به او دهند و او را سیراب می کنند تا وقتی که از قبر بیرون آید سیراب باشد تا به بهشت رود.

*

کسی که آنرا بخواند گویا حج انجام داده، کسی که قرائت را بشنود چنان است که هزار اشرفی در راه خدا تصدق کرده، اگر زنی شیرش کم باشد اگر آن را طبق دستور بنویسد و بخورد شیرش زیاد شود. هر که آنرا با خود داشته باشد از چشم بد در امان می باشد و از شر جن و انس و بلاهای زمینی و آسمانی محفوظ می ماند و خواب های بسیار خوبی می بیند.

سوره یس ، و نام های دیگرش

 

عزیزه؛ معمّه، مدافعه و قاضیه؛ سی و ششمین سوره قرآن است که مکی و دارای 83 آیه است.

از رسول گرامی اسلام روایت شده قرائت کننده این سوره نزد خداوند شریف ، خوانده می شود و این سوره برای قاری خود شفاعت می کند.

در روایتی دیگر از ایشان آمده: “سوره یس ” در تورات “معمّه: شامل شونده”نام دارد چون خیر دنیا و آخرت را شامل حال قرائت کننده خود می کند و بلاهای دنیا و سختی های آخرت را از او دور می کند.

و نیز “قاضیه: دفع کننده برآورنده” نامیده می شود چون از قاری خود، هر بدی را دفع کرده و همه حاجت های او را روا می کند و قرائت آن سوره پاداشی برابر بیست حج دارد. و گوش سپردن به صدای قرائت آن، معادل با ثواب هزار دینار انفاق در راه خداست.

برخی از ختومات سوره یس

عارف بلند بزرگ ،آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی(ره) به شاگردان خودچنین سفارش می کردند : ” که هرشب قبل از خواب، سوره یس را بخوانید، ولی قبل از شروع و بعد از اتمام آن، 14 صلوات بفرستید. یعنی این سوره را در بین این صلوات ها قرار دهید.بی شک این 14صلوات هم یکی از اسرار مهم سیر و سلوکی در مکتب اهل بیت است. آن بزرگ مرد فرموده بودند: بنده در زندگی به هرچه که رسیده ام و هرچه به دست آورده ام از برکت این سوره می باشد.”با توجه به این فرمایش می توان گفت: «یس در این مکتب، محور سیر و سلوک و نردبان رسیدن به بالاترین مقامات معنوی می باشد»

*

1ـ با خواندن سوره ­ی (یس)، هیچ گناهی برای شخص نوشته نشده، و نامه ­ی او را به دست راست او داده تا از رفقای محمد(ص) گردد.

2ـ هر کس برای رضای خدا سوره (یس) را بخواند، گناهش آمرزیده و دوازده هزار برابر ختم قرآن ثواب به او داده می‏شود.

3ـ هر کس سوره ­ی یس را روزی یک بار تا چهل روز بخواند و با تقدیم به روح امام جواد(ع)، برای برآورده شدن حوایج دنیوی بسیار مفید است.

4ـ از حضرت سلمان فارسی روایت شده است: اگر کسی ده روز بعد از نماز صبح قبل از سخن گفتن با کسی سوره­ ی (یس) را تلاوت کند و این دعا را قبل از تلاوت سوره ­ی مزبور ده مرتبه خوانده، بعد سوره را بخواند، حاجتش برآورده می­شود، زیرا که اسم اعظم در این دعا است:
(بسم الله الرحمن الرحیم، یا قدیم، یا دائم یا حیّ یا قیوم یا فرد یا وتر یا واحد یا احد یا صمد یا من لم یلد و لم یکن له کفواً احد و صلی الله علی محمد و آله اجمعین برحمتک یا ارحم الراحمین).

*

5ـ هر کس در سوره ­ی مبارکه (یس) را هفتاد مرتبه، و یا روزی ده مرتبه به مدت هفت روز بخواند و به آیه ­ی مبارکه ­ی (سَلام قَولاً مِن رَبِّ رَّحِیم) رسید، آن را ده بار تکرار کند. برای بر آوردن حاجات بسیار مفید ‏است.

6ـ هر کس سوره ­ی (یس) را در شب جمعه بخواند، صبح روز بعد آمرزیده شده است.

7 ـ امام باقر(ع) فرمودند: هر کسی (یس) را در عمرش یک بار بخواند، این اثرات را به دنبال دارد:

الف: از نابود شدن محلّ زندگی در امان است.

ب: دچار بیماری پوستی نمی ­شود.

ج: ضرر به او نمی‏ رسد.

د: فقیر نمی‏ گردد.

هـ: هزاران حسنه به او عطا می‏ شود.

و: زمان ملاقات با خدای خود مسرور است.

ز: وسعت روزیش را خدا ضمانت می‏ کند.

خ: خداوند مستقیم جانش را می‏گیرد.

ط: سختی­ها و سکرات مرگش آسان می‏ شود.

ی: دچار وسوسه نمی‏ شود.

8ـ هر کس سوره ­ی یس را بخواند، آیه (سَلام قَولاً مِن رَبِّ رَحیِم) را 70 بار تکرار و بعد خواسته ­ی خود را از خداوند بخواهد.

*

9ـ هر کس در هنگام درماندگی با توجّه و خلوص، یس را بخواند، با رسیدن به (مبین) حاجت خود را از خداوند خواسته، با تکرار آن به مراد خود رسد.

تبصره:در سوره یاسین هفت “مبین” (در ایات 12و17 و24و47 و 60و69و77) وجود دارد : به هر مبین که رسیدی ، این دعا را سه مرتبه بخوان .

بسم الله الرحمن الرحیم سبحان المنفس عن کل مدیون سبحان المفرج عن کل محزون ، سبحان الناصر عن کل مظلوم ، سبحان المخلص عن کل مسجون ، سبحان من جعل خزائنه بین الکاف و النون ، سبحان انما امره اذا اراد شیئا ان یقول له کن فیکون ، سبحان الذی بیده ملکوت کل شی ء و الیه ترجعون .

10ـ امام صادق(ع) فرمودند: هر کس سوره­ ی یس را هفتاد و پنج (و به روایتی 25 بار) بخواند، جهت کفایت امور مجرّب است.

11ـ جهت حلّ مشکلات دنیوی و معنوی سوره ­ی یس را تلاوت نموده، در شش جا حاجت خود را از خداوند متعال بخواهد:

اوّل: بعد از کلمه ­ی یس،

دوّم: بعد از (لِمُستَقَرٍّ لهَّا)،

سوم: بعد از (مِن مَّرقَدِنا)،

چهارم: بعد از (سَلامٌ قَولاً)،

پنجم: بعد از (وَ أَنِ اعبُدُوِنی)،

ششم: بعد از (کُن فَیَکُونُ)،

و بعد از هر وقفی این دعا را بخواند:

(اَللَّهُمَّ أَنتَ الأَوَّلَ فَلَیسَ قَبلک شَیءٍ وَ أَنتَ الآخِر فَلَیس بَعدِک شَیءٍ وَ أَنتَ الظاهِرَ فَلَیسَ فَوقِکَ شَیءٍ وَ أَنتَ الباطِنَ فَلَیسَ دونِکَ شَیءٍ وَ أَنتَ الله العَزیزِ الحَکیمِ وَ غَیرِکَ الباطِل. اللَّهُمَّ إِنّی أَحمَدِک عَلَى کُلِّ نِعمَة، وَ استَغفِرُکَ مِن کُلِّ ذَنب، وَ اسئَلَکَ مِن کُلِّ خَیر، وَ استَعیذک مِن کُلِّ بَلاءٍ فَإنَّهُ لا حَولِ وَ لا قُوَّةِ إِلا بِالله العَلیِّ العَظیمِ). 

12ـ هر کس جهت رفع پریشانی، سوره ­ی یس را بخواند با تقدیم آن به روح امیر المؤمنین(ع)، عنایتی به او خواهد شد.

سوره یس . مه تارا

************

منابع:

(1) ـ دو هزار و یک ختم: صفحه ­ی: 100، ختم: 151 .
(2) ـ همان مدرک: ص 91، ختم 135.
(3) ـ گوهر شب چراغ: 2/ 18 .
(4) ـ ختومات واذکار.
(5) ـ بصائر: 32/ 608.
(6) ـ وسائل الشیعه: 6/ 241 .
(7) ـ دو هزار و یک ختم: 92 .
(8) ـ ریحانه الادب.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن