آیات نور

سوره مزمل بر طرف کننده سختی های دنیا و آخرت…

نام سوره: مزمل
تعداد آیات: 20
محل نزول: مکه مکرمه
معانی نام سوره: مزمل از واژه زمل ریشه گرفته. یعنی کنار کسی و نزد کسی نشستن.
نامهای دیگر: –

ویژگیهای سوره مزمل : این سوره حاوی دستورات مهم برای مومنان است از جمله: تلاوت قرآن – اقامه نماز – پرداخت زکات و حقوق واجبه الهی – قرض دادن – استغقار و طلب آمرزش و ذخیره اندوزی برای روز جزا.

موضوعات مطرح شده در سوره مزمل :

قیام شبانه نماز شب – خبر از نزول قرآن – امر به صبر و استقامت – مساله معاد و رستاخیز – داستان عصیان و طغیان – توصیف و تمجید مسلمان و یارن رسول خدا (ص).

برخی خواص سوره مزمل

حضرت نبی اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در فضیلت این سوره فرموده اند: هر کس سوره مزمل را قرائت نماید سختی های دنیا و اخرت از او دفع می شود.

در کتاب خواص القرآن آمده است: هر کس سوره مزمل را صد بار در شب جمعه قرائت نماید، خداوند صد گناه او را می آمرزد و هزار حسنه به او عنایت می کند.

باید توجه داشت که در مورد ختم این سوره، روایات مخصوصی وجود دارد و هر چه قرائت بیشتر باشد، مطلوب تر بوده و دارای آثار و برکات روشن و فراوان است.

*

خداوند بزرگ در سوره مزمل می فرماید: و نام پروردگار خود را یاد کن و تنها به او بپرداز. (اوست) پروردگار خاور و باختر، خدایی جز او نیست پس او را وکیل خویش قرار ده.

روشن است کسی که خداوند وکیل او باشد، خواسته هایش به خوبی برآورده می گردد که مهم ترین آن ها رویت و دیدن پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در خواب است.

 

امام صادق (علیه السلام) در روایتی فرمود: هر کس در خواب ببیند که  سوره مزمل  قرائت می کند، بیانگر این است که چنین شخصی به عبادت خداوند موفق است و این سیره و روشن پیامبران است.

مولف منتخب الختوم نوشته است: ختم این سوره برای ادای قرض، رفع فقر و نیازمندی، گشایش روزی یک بار است، البته همراه قرائت سوره های واقعه، لیل و انشراح، نیز مناسب است که پس از پایان قرائت این سوره ها، دعای زیر خوانده شود: یا رازق السائلین، یا راحم المساکین یا ولی المومنین یا غیاث المستغیثین، یا ارحم الراحمین، صل علی محمد و آله وا کفنی، بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک، و بفضلک عمن سواک یا اله العالمین، و صلی الله علی محمد و آله.

ختم ابجدی این سوره 188 بار است.
گفته شده که نوشتن  این سوره با زعفران در روز یکشنبه، سپس شستن و آشامیدن آن آثار و برکات بسیاری در بر دارد.
در قرآن آمده: و هر کار خوبی برای خویش از پیش فرستید، آن را نزد خدا بهتر و با پاداشی بیشتر باز خواهید یافت…

در کتاب علاج های روحی، خواص زیر برای سوره مزمل ذکر شده:

الف. برای پیروزی سوره مزمل نوشته شود و همراه برداشته شود.
ب. برای آسان شدن امور.
ج. برای پیدا شدن گمشده، باید ده روز و روزی یک بار قرائت شود.
د. برای رفع اختلاف بین زن و شوهر، باید این سوره بر آب صاف و تمیز سه بار خوانده شود و هر دو از آن بیاشامند.
ه. برای درخواست فرزند، زن و شوهر، باید دو روز روزه بگیرند و در هنگام افطار غسل نمایند، آن گاه  سوره مزمل را یک بار بر ظرف آبی قرائت کنند و آن را بیاشامند.
و. برای ادای قرض، باید پس از هر نماز واجب خوانده شود.
ح. برای رفع بیماری، باید سوره مزمل ، بر روغنی خوانده شود و صبح و عصر آن را به بدن بمالند.
ط. برای گشایش روزی، سوره مزمل باید چهل روز و هر روز یک بار خوانده شود.

خواص سوره مزمل . مه تارا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن