مراقبت از گل وگیاه

گل حسن یوسف ، گیاهی با برگ های رنگی زیبا…

معرفی گل حسن یوسف

حُسن یوسف در گروه گیاهان آپارتمانی برگ رنگی می‌باشد و دارای ۱۵۰ گونه است. ارتفاع آن به بیش از ۶۵ سانتی‌متر و گسترش آن نیز به بیش از ۲۵ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه گرچه دائمی است ولی هنگام فصول سرد اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگهداری شود از بین خواهد رفت. برگهای زیبای گل حسن یوسف به رنگ‌های مخلوط قرمز، سفید، سبز، زرد و قهوه‌ای دیده می‌شوند. گل‌ها در این گیاه کوچک و آبی‌رنگ می‌باشند. این گونه دارای واریته‌های بسیاری است که هر کدام دارای برگ‌هایی به رنگ‌ها یا مخلوطی از رنگ‌های مختلف می‌باشد.

*

این گیاه اسم فارسی خودش را از نام حضرت یوسف(ع) که به زیبارویی مشهور بود، گرفته است. حسن یوسف از خانواده نعناعیان است. گل هایش مثل گل های نعناع و پونه های کنار جوی آب ها در یک سنبله جای گرفته است اما برگ هایش در زیبایی، از گل ها پیشی گرفته اند. البته این گل در بیشتر کشورهای غربی با نام «ملکه ای با دنباله های قرمز» شهرت دارد.

روش نگهداری گل حسن یوسف

افرادی که قصد نگهداری گل حسن یوسف را دارند، باید به یک سری از نکات توجه ویژه ای داشته باشند. این نوع گیاه به دلیل آپارتمانی بودن ممکن است در جای کم نوری قرار بگیرد و همین موضوع باعث می شود که این گیاه مشکل پیدا کرده و رنگ برگ هایش کمی تغییر نمایند. پس بهتر است گل حسن یوسف را در پشت پنجره و در معرض تابش نور قرار دهید. سعی کنید که خاک این گلدان را همواره مرطوب نگه دارید و آبی به آن بدهید که کمترین املاح را داشته باشد. گفتنی است راهی برای خروج آب گلدان آن قرار دهید.

خاک این گل باید ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه باشد. لذا سعی نمایید در زمان های مختلفی به این گیاه کود مایع بدهید. سعی نمایید زمانی که این گیاه ریشه اش از ته گلدان بیرون زد جایگاه آن را تغییر دهید.

گل حسن یوسف .مه تارا

درمان آفت حسن یوسف

حسن یوسف ها بیشتر از هر گل دیگری دچار بیماری یا آفت شپشک می شوند.
برای مقابله با این شپشک مقداری سم مالاتیون ( ۲ سی سی در ۱ لیتر آب ) را درون اسپره های تفنگی ریخته و خوب تکان داده تا به خوبی با آب مخلوط شود.
سپس زیر و روی برگها و ساقه ها را با سمپاش به خوبی اسپری کنید.
این کار را در طول هفته یک مرتبه انجام دهید و تا از بین رفتن این آفت ها عمل سمپاشی را ادامه دهید.

نکته مهم این است  که شپشک ها با این سم به راحتی از بین میروند اما تخم های این شپشکها که زیر یه لایه ای مثل پنبه هستند به سادگی از بین نخواهند رفت.
پس برای اینکه کل آفت از گل و یا گیاه شما دست بردارد باید تخم ها هم تبدیل به شپشک بشوند و با سم پاشی دوباره نابود خواهند شد.
درکل باید هفته ای یک بار سم پاشی کنید تا شپشک ها نابود شوند.
به این نکته توجه داشته باشید که شپشک ها بیشتر در ساقه ها و زیر برگها تجمع میکنند و حتما زیر برگها را هم سمپاشی کنید.

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف

پژمرده شدن حسن یوسف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از علت های اصلی آن به زیاده روی در آبیاری و یا باتلاقی شدن گلدان بستگی دارد .این موضوع می تواند هم مربوط به آبیاری بوده و هم مناسب نبودن زهکشی گیاه .
از دلایل دیگر آن میتوان به نور و حرارت زیاد و همچنین آفات ( که روش درمان آن در بالاتر ذکر شده) اشاره کرد.
همچنین فرا رسیدن زمان تعویض گلدان هم میتواند دلیلی بر پژمردگی حسن یوسف داشته باشد. برای مشخص کردن زمان تعویض گلدان سطح گلدان را به وسیله چوب یا خودکار به هم بزنید اگر ریشه به سطح گلدان رسیده زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

توجه : (اگر نیاز به تعویض گلدان دارد تنها یک سایز گلدان خود را بزرگتر نمایید).

گل حسن یوسف . مه تارا

شیوه ی تکثیر گل حسن یوسف

افرادی که قصد دارند گل حسن یوسف را تکثیر نمایند، می توانند آن را به روش قلمه زدن تکثیر کنند. برای این کار باید در فصول تابستان و بهار یک قسمت از گیاه که به قلمه معروف است را از ساقه ی اصلی جدا کرده و تا یک مدت آن را در آب قرار دهید. زمانی که این گیاه در آب شروع به ریشه زدن کرد، می توانید آن را در خاک بکارید.

لازم به ذکر است که قلمه زدن گل حسن یوسف تنها راهکار تکثیر آن نمی باشد و افراد می توانند با کاشت بذر گل حسن یوسف در فصل بهار نیز این گیاه را کاشته و مورد استفاده قرار دهند و از زیبایی آن در محیط خانه استفاده نمایند.

هرس کردن گل حسن یوسف

یکی از کارهایی که افراد در قبال گل حسن یوسف باید صورت دهند، هرس کردن به موقع آن می باشد. هرس کردن گل حسن یوسف باعث می شود که این گیاه رشد خوبی پیدا کند. توصیه ی ما این است که این گل را هر دو هفته یک بار هرس نمایید.

در زمانی که این گیاه را هرس می کنید، می توانید قسمت هایی را که هرس کردید به گونه ای صورت دهید که بتوانید از آن قلمه زده و در آب بگذارید. سعی نماییید زمانی که بعضی از برگ های آن دچار زردی یا آفت شدند، آن ها را به سرعت جدا نمایید؛ زیرا ممکن است سایر برگ های دیگر را هم نیز دچار مشکل نماید.

حسن یوسف . مه تارا

نکات مهم نگهداری گل حسن یوسف

– این گیاه آفتاب دوست است و تابش خورشید باعث تغییر رنگ برگ‌ها و زیبایی گیاه می‌شود.

– این گیاه روزانه چهار ساعت و بیشتر به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و از لحاظ نور مصنوعی به میزان 800 شمع در مدت 12 ساعت در روز به نور نیاز دارد .

– لازم به ذكر است كه در صورت فراهم نبودن شرایط نوری این گیاه به حالت علفی یا سبز كامل در می آید كه در این صورت از جذابیت و زیبایی آن كاسته می شود .

– این گل در روز به دمای بین 25 الی 23 درجه ودر شب به دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد نیاز دارد.

– حسن یوسف باید به صورت دائمی آبیاری شود وخاک آن به صورت مرطوب باشد.

– چون گیاه حسن یوسف دارای رشد سریعی می باشد جهت جلوگیری از رشد سریع و بی قواره شدن آن بایستی جوانه انتهای نوك ساقه را هر زمان كه لازم شد قیچی كنید .

– بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب ترکیبی از پیت ماس و خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن