اخبارسیاسی

گام سوم اقدامی بی تاثیر است / ایران باید ظرف دو ماه آتی تصمیم نهایی را بگیرد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر این که گام سوم اقدامی غیر فعال است، گفت: اگر ظرف دو ماه آینده اروپا تعهدات ۱۱ گانه خود را اجرایی نکند، ایران باید تصمیم نهایی را بگیرد.

گام سوم . مه تارا

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به لزوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران در قبال بدعهدی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اظهار داشت:

از سال ۲۰۱۵ میلادی بعد از توافقنامه برجام، ایران صادقانه و به صورتی شفاف با جامعه جهانی، نهادهای بین‌المللی و کشورهای 1+5 تعامل داشته است. و همچنین گزارش‌های ۱۴ گانه مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد همکاری ایران با آژانس و جامعه جهانی نشان می‌دهد که ایران تلاش داشته تا صادقانه بندهای مربوط به برجام را اجرایی کند . اما آمریکا با خروج از برجام سایر کشورها را تشویق کرد که وقت‌کشی کرده و با آمریکا همراهی کنند.

*

وی افزود: سیاست‌های دوگانه غرب نسبت به اجرایی کردن برجام نشان داد که کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، انگلیس و آلمان به عنوان سه کشور امضا کننده برجام نمی‌توانند خارج از اراده کاخ سفید در مورد ایران تصمیم‌گیری کنند و همراهی این سه کشور با آمریکا کاملاً آشکار است. لذا از آنجایی که برجام هیچ‌گونه تأثیر مثبتی بر اقتصاد ایران باقی نگذاشته و اثرات آن هیچ‌گاه احساس نشده، لذا ایران در اقدامی هوشمندانه به صورت گام به گام تعهدات خود را کاهش داد.

هانی زاده در این راستا ادامه داد:

بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، حق ایران است تعهدات خود را در صورتی که احساس کند که کشورهای دیگر به تعهدات خودشان عمل نمی‌کنند،کاهش دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه کاهش تعهدات برجامی بر اساس خواست عمومی مردم ایران است تصریح کرد: گام سوم گامی کاملاً لرزان و غیر تهاجمی است که هدف آن همچنان امید داشتن به مذاکرات بین ایران و فرانسه و کشورهای غربی است و قطعاً نتیجه‌ای به همراه نخواهد داشت. کشورهایی مثل فرانسه، انگلیس و آلمان تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند خارج از اراده کاخ‌سفید قدمی در راستای همکاری با ایران بردارند.

هانی‌زاده با اشاره به این که مسئله ساز و کار مالی اینستکس که مطرح شد چندین ماه است که در مدار بحث است ولی هیچگاه اجرایی نشد، اظهار داشت: گام سوم در حقیقت گامی است که برای توسعه و تحقیقات مربوط به انرژی هسته‌ای است که جزو حق مشروع ایران است است.

*

وی با بیان اینکه ایران باید در دو ماه آینده تکلیف خود را با جامعه جهانی مخصوصاً سه کشور اروپایی و آمریکا و روسیه و چین را روشن کند، خاطرنشان کرد: اگر در ظرف دو ماه آینده این کشورها به تعهدات خودشان عمل نکنند و تعهدات ۱۱ گانه خود را اجرایی نکنند ایران باید تصمیم نهایی را اتخاذ کند، چون توافقنامه‌ای که منافع ملت ایران را در نظر نگیرد بهتر است که کان‌لم‌یکن شود و ایران به نقطه آغاز این یعنی غنی سازی ۲۰ درصد بازگردد و سانتریفیوژهای پیشرفته‌تری را به کار بگیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر این که گام سوم اقدامی غیر انقلابی و غیر فعال است، تصریح کرد: باید در انتظار گام بعدی دولت بود که چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. به نظر می‌رسد گام سوم گامی است که خیلی تاثیر گذار نخواهد بود و الان هدف هیاتی که قرار است از آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر کند، این است که بر ایران فشار بیاورند تا گام سوم را عملیاتی نکند و گام‌های بعدی را لغو کند.

هانی زاده افزود: ایران ابزار فشارهای بالایی دارد که باید از این ابزار ها علیه کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده کند.

منبع : فارس نیوز

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن