اخبارسیاسی

خروج گام به گام از برجام منطقی ترین تصمیم

دیپلمات کشورمان خروج گام به گام از برجام را منطقی ترین سیاست از سوی جمهوری اسلامی، بعد از دوران صبر استراتژیک عنوان کرد.

خروج از برجام.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس،ابوالفضل ظهره‌وند عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در برنامه رویداد رادیو گفت و گو، با اشاره به آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی کشورمان گفت: برجام وجهی بین المللی داشت؛ یکسو ایران و طرف دیگر 5+1 بود که هر یک دارای حق وتو در شورای امنیت بودند؛ ایران تعهدات را یک طرفه عملیاتی کرده ولی سبد طرف های مقابل تا امروز خالی بود.

این عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: بیش از 15 ماه از خروج ترامپ می گذرد و 4+1 کماکان بر اجرای تعهدات ایران تاکید دارند و لذا ایران منطقی ترین سیاست را در پیش گرفت تا توازن را در تعهدات ایجاد کند.

ظهره وند افزود: راه عملی ایران، برداشتن گام هایی بود که اعلام شد و گام سوم در راستای ایجاد تعادل بین تعهدات طرفین است.

همچنین یاسر برخورداری، تحلیلگر مسائل بین الملل اظهار داشت: برجام پیمانی چند جانبه بود ولی مشکلات اجرایی و نقض عهدهای ایالات متحده از ابتدا کاملا اشکار بود.

وی افزود: جمهوری اسلامی انتظار و صبر استراتژیک را در پیش گرفت تا به جهان اثبات کند به عهد و پیمان وفادار است اما در نهایت دیدیم با موضع انفعالی نمی توان به خواست و منافع ملی دست یافت و مردم کشورمان متضرر می شوند.

برخورداری خروج گام به گام از برجام را موجب اجماع و مفاهمه خوب در داخل کشور دانست و افزود: مقاومت فعالانه جمهوری اسلامی در راستای منافع ملی جواب داده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد :

در مرحله صبر راهبردی، اروپایی ها صرفا اقدام به توصیه و ابراز تاسف کردند و در نهایت مردم ایران بودند که از مواهب عهدی که بسته شد ناامید شدند؛ ولی تغییر راهبرد ایران بسیار خوب عمل کرد و موجب شد اروپا که از ابتدا مایل بود در برجام نقش آفرین باشد، [از موضع ایران حساب ببرد.

برخورداری همچنین در خصوص میانجی گری فرانسوی ها گفت: دولت ایران این اقدام را کافی نمی داند. از طرفی باید به مردم توضیح دهیم در قبال فروش نفت 15 میلیون یورو دریافت نمی کنیم و تنها یک خط اعتباری شکل می گیرد و بر اساس آن، نماینده ایران می تواند از کشوری که مورد تایید اروپاست محصول مورد نظر را خریدار کند که این روند اقتصاد کشور را تضعیف می کند.

وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده مادامی که ایران منافع سایر کشورها را تامین کند، آن ها دست بردار نیستند و این روند از زمان دکتر مصدق بوده و هرجا تلاشی برای تامین منافع قدرت ها صورت نگرفته، با ما مقابله شده است.

منبع : فارس نیوز

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن