در مسیر موفقیت

سبک زندگی چیست؟

مفهوم سبک زندگی از جمله مفاهيم علوم اجتماعی است که اخيرا بسيار مورد توجه قرار گرفته است. سبک زندگی، مفهوم تازه ای نیست. هزاران سال است که انسانها کوشیده اند سبک زندگی خود را بشناسند و مدیریت کنند و حتی دولت ها کوشیده‌اند بر روی سبک زندگی مردمان خود تاثیر بگذارند. اما تعریف سبک زندگی و مفهوم سازی در مورد آن، نسبتاً جدید است. سبک زندگی از آن جهت اهمیت می یابد که می تواند به طور مستقیم بر سلامت فرد تاثیر بگذارد. فردی را تصور کنید که اهمیتی به تغذیه خود نمی دهد. ادامه چنین وضعیتی او را با اضافه وزن و مشکلات مربوط به آن رو به رو خواهد کرد.

سبک زندگی چیست؟


سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد و می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند.
از آنجا که مشاهده‌ رفتار انسانها، همیشه و همه جا امکان‌پذیر نیست، بسیاری از محققان، ترجیح می‌دهند به جای رفتارهای ما، انتخاب‌های ما در زندگی روزمره را به عنوان نشانه دست دوم از سبک زندگی مورد بررسی قرار دهند .

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت،سبک زندگی ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی شامل تغذیه تحرک بدنی،استرس،مصرف دخانیات و کیفیت خواب است که در پی اجتماعی شدن بوجود امده است.شیوه زندگی پدیده ای چند وجهی است که تمام جنبه های زندگی روزمره ، خواب ، غذا، بهدا شت ،آداب و رسوم،کار، بازی ، سرگرمی،وقت گذرانی ،روابط اجماعی، طرز تفکر، رفتار، احساسات و عواطف را شامل می شود.

انواع سبک زندگی

آدلر یکی از روانشناسان برجسته ٤ سبک زندگی را معرفی کرد و معتقد بود که انسان ها برای مقابله با مشکلاتی که در زندگی دارند همچون کار، عشق، ازدواج و ارتباط با دیگران، یکی از این سبک ها را انتخاب می کنند:

سلطه گر یا حکمران: این افراد علاقه اجتماعی ناچیزی دارند؛ مستقیما به دیگران حمله می کنند، دستور می دهند و مستبد یا بزهکار می شوند.

گیرنده: بیشتر افراد این سبک زندگی را انتخاب می کنند. افراد این دسته انتظار دارند همه چیز را از دیگران بگیرند و در نتیجه به آنها وابسته می شوند.

اجتنابی: این افراد هیچ تلاشی برای رویارویی با مشکلات زندگی ندارند و با اجتناب از مشکلات، خود را از هر احتمال شکستی دور می کنند. هر سه نوع سبک زندگی فوق فاقد علاقه اجتماعی هستند.

سودمند اجتماعی: این افراد قادر به همکاری با دیگران هستند و در چهارچوب علایق اجتماعی با مشکلات زندگی کنار می آیند.

منظور از علاقه اجتماعی چیست؟

افراد دارای علاقه اجتماعی در هر زمینه ای از زندگی تلاش می کنند تا در مسیر اهداف جامعه حرکت کنند. این افراد منافع خود را همگام با منافع جامعه انتخاب می کنند. انتخاب های آن ها نه تنها باعث ارتقای خودشان، بلکه پیشرفت جامعه نیز می شود. علاقه اجتماعی با مفاهیمی چون همکاری، روابط اجتماعی، همانندی با گروه، همدلی و غیره ارتباط دارد. علاقه اجتماعی خود به خود پرورش نمی یابد. فرد باید در جو خانوادگی سالم رشد کند، در این صورت حس همکاری، احترام متقابل، اعتماد، پشتیبانی و تفاهم در او پرورش پیدا می کند.

نقش سبک زندگی درسلامتی و پیشگیری از بیماری ها

همه ما هر روزه نگران سلامتی خود و خانواده مان هستیم و راهکارهایی برای رسیدن به تندرستی و سلامت خود به کار می گیریم، مانند مراجعه به دکتر یا انجام آزمایش‌ ها و چکاپ های دوره ای. اما غافل از این که یکی از عوامل مهم ایجاد بیماریهای انسان مرتبط با سبک زندگی ما است.

اصلاح سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی و فیزیکی می‌تواند یکی از بهترین راه ‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در انسان باشد. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن اطلاعات جامعه، افراد بیشتری تمایل به بررسی سلامت سبک زندگی خود داشته و در کشورهای توسعه یافته کلینیک ‌ها و مراکز مشاوره در حال گسترش هستند.

چند توصیه برای داشتن روش زندگی بهتر

اگر سعی کنیم سبک زندگی خود را بهبود ببخشیم خیلی از مشکلات جامعه و بیماری ها به فراموشی سپرده می شود. بنابراین اگر با عادت های کوچک بصورت گام به گام برای سبک زندگی بهتر تلاش کنیم، لطفی است که به خودمان و جامعه مان کرده ایم و البته اثرات مثبتی که روی جامعه می گذاریم دوباره به سمت خودمان بازتاب می شود.
هفت عادت بسیار کوچک از انواع سبک زندگی که به ما آرامش می بخشند به شرح زیر است:

زمانی که از خواب بیدار می شوید، تختخوابتان را مرتب کنید.
هر چیز را سر جای خودش بگذارید. مهم نیست در طول روز از چه چیزهایی استفاده می کنید، مهم این است که همه چیز را سر جای خودش بگذارید.

آشغالها را قبل از خواب جمع کنید.

برنامه روزانه خودمان را یادداشت کنید. برخی افراد فهرست های طولانی از برنامه های آینده خود تهیه می کنند و جوابی هم نمی گیرند. بهتر است. به یاد داشته باشیم که نیازی نیست کارهای جزئی را بر روی آن بنویسید.

به رژیم غذایی خود و تناسب اندامتان اهمیت دهید.

خوش بین باشیم بسیاری از افراد همیشه اخمی بر روی چهره و چروک هایی بر روی پیشانی خود دارند. این افکار باعث ناراحتی خودتان می شود.

با غریبه ها هم مانند دوستانتان رفتار کنید. نیازی نیست برای کسانی که خیلی نمی شناسید مدام اخم کنید و با آن ها محتاطانه رفتار کنید. اگر با لبخند و بدون غرض یا دیگران صحبت کنید خواهید دید که آن ها جذب شخصیت شما خواهند شد و تصمیم می گیرند که به شما کمک کنند.

زمانی که با دوستانتان بیرون می روید، از حالت عادی، شیک تر لباس بپوشید. چرا که خودتان احساس خوبی خواهید داشت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن