مراقبت از گل وگیاه

آلوئه ورا با برگ هایی بزرگ و زیبا زینت بخش منازل

آلوئه ورا یکی از معدود گیاهانی است که علاوه بر زیبایی دارای خواص درمانی نیز می باشد. در خانه و آپارتمان نیز از گیاه آلوئه ورا می‌توانید نگهداری کنید. این گیاه با برگ‌های بزرگ خود زیبایی زیادی به خانه شما می‌بخشد همچنین شما میتوانید از این گیاه برای زیبایی پوست خود نیز استفاده کنید. این گیاه به صبر زرد نیز مشهور است گیاه آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در طب سنتی نیز از آن استفاده می‌شود. از گیاه برای درمان‌های موضعی و خوراکی نیز استفاده می‌شود.

گیاه آلوئه ورا

این گیاه دارای یک نام انگلیسی و علمی یکسان به نام aloevera می‌باشد. این گیاه از راسته مارچوبه ای ها (Asparagales)، تیره سریشیان (Asphodelaceae) می‌باشد. زادگاه اصلی این گیاه آفریقا و مناطق مدیترانه‌ای می‌باشد. این گیاه در نقاط مختلف دنیا دارای 250 گونه مختلف می‌باشد. شیوه نگهداری این گیاه شبیه کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها می‌باشد. نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است. اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن قرار دارد.

شرایط نگهداری از این گیاه

خاک

اگر تمایل دارید که این گیاه دارای رشد خوبی باشد بهتر است از خاکی حاصلخیز با زهکشی مناسب استفاده کنید. منظور از خاک زهکشی شده خاکی است که آب را در داخل خود نگه ندارد و باعث گل شدن خاک نشود شما همچنین می‌توانید از پیت ماس و پرلیت نیز استفاده کنید. شایان به ذکر است که باید در زمان انتخاب گلدان برای این گیاه، سایز گیاه و گلدان را متناسب به یکدیگر انتخاب کنید که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.

دمای مناسب این گیاه

علاقه زیاد این گیاه به آفتاب و نور زیاد می‌باشد اگر در محل زندگی شما بارندگی زیادی وجود ندارد می‌توانید این گیاه را در خارج از خانه و در بالکن نگهداری کنید تا رشد بهتری داشته باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید در فصل تابستان در زیر مستقیم نور خورشید قرار ندهید و این گیاه را در زیر سایه نگهداری کنید. ایده آل ترین دما برای این گیاه بین 17 تا 24 درجه می‌باشد. اگر در موقعیت جغرافیایی زندگی می‌کنید که تفاوت روز و شب زیاد می‌باشد، سعی کنید که از این گیاه در داخل خانه نگهداری کنید.

اگر این گیاه را در داخل خانه نگهداری می‌کنید باید سعی کنید این گیاه را در بخش شرقی و بخش غربی نگهداری کنید به دلیل اینکه این گیاه از آب تشکیل شده است و در واقع 95% این گیاه از آب است توجه داشته باشید که به سرما بسیار حساس است.

آبیاری مناسب برای این گیاه

آلوئه ورا مانند کاکتوس‌ها به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. زمان آبیاری به این گیاه توجه داشته باشید که خاک این گیاه تا عمق 4 تا 5 سانتی متری خشک شده باشد در چنین حالتی است که شما می‌توانید این گیاه را آبیاری کنید. زمان آبیاری به این گیاه به گونه‌ای آن را انجام دهید که آب از زیر گلدان خارج شود سپس آب زیر گلدان را خارج کنید.
این گیاه از جمله گیاهانی است که در فصل زمستان به خواب زمستانی فرو می‌رود توجه داشته باشید که این گیاه را در فصل زمستان بسیار کم آبیاری کنید، حتما زمان بین دو آبیاری بسیار طولانی باشد در فصل زمستان حتی می‌تواند آبیاری به این گیاه به فاصله یک ماه نیز صورت بگیرد. باتلاقی شدن خاک این گیاه باعث آسیب رسیدن به ریشه این گیاه می‌شود به همین دلیل آبیاری را بسیار با دقت انجام دهید.

کوددهی

اگر شما از خاک هایی استفاده میکنید که مخلوط کود در داخل آن وجود دارد دیگر نیاز نیست که گیاه را مجددا تغذیه کنید و فقط یکبار آن هم در زمان بهار یا تابستان استفاده از کودهای محلول در آب برای گیاه آلوئه ورا کافی می باشد. در غیر این صورت از کودهای مخصوص کاکتوس و گیاهان آپارتمانی به صورت محلول در آب از ابتدای بهار تا اواخر تابستان به صورت ماهی یکبار و به شکل آبیاری گیاه خود را تغذیه کنید، کودهای ارگانیک و کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون میتوان استفاده کرد.

زمان مناسب برای تعویض گلدان آلوئه ورا

این گیاه دارای رشد بسیار زیادی می‌باشد همچنین ریشه‌های این گیاه مایل به گسترش هستند به همین دلیل برای جلوگیری از انبوه ریشه‌ها بهتر است گلدان را بعد از یک تا دو سال تعویض کنید. در زمان تعویض گلدان تمام تلاش خود را داشته باشید که به ریشه‌های این گیاه آسیبی وارد نکنید همچنین سعی کنید سایز گلدان یک درجه از آلوئه ورا بزرگتر باشد به دلیل اینکه این گیاه علاقه دارد که در ابتدا ریشه‌های خود را گسترش دهد و سپس ساقه‌ و برگ‌های خود را افزایش دهد.

گلدان مناسب چه گلدانی است؟

توجه داشته باشید که گلدان انتخابی شما دارای سطحی پهن باشد حتی اگر دارای عمق زیادی نمی‌باشد و عمیق نمی‌باشد. عمیق نبودن مشکلی برای گیاه ایجاد نمی‌کند برای آنکه از زهکشی مناسب این گیاه مطمئن شوید لایه اول خاک این گیاه را شن بریزید و بعد از شن خاک مناسبی بر روی آن بریزید. زمانی آبیاری را به گیاه آغاز کنید که ریشه گیاه در خاک جدید به استقامت کافی رسیده باشد.

تکثیر گیاه آلوئه ورا

تکثیر به کمک پاجوش

هر ده ماه یکبار به صورت تقریبی در اطراف این گیاه پاجوش‌هایی تشکیل می‌شود که از نظر ژنتیکی با گیاه شما یکسان هستند شما می‌توانید این پاجوش‌ها را به گلدان‌هایی دیگر منتقل کنید.

تکثیر به روش بذر

در این روش سرعت تولید گیاه پایین است و گیاهان همسانی تولید نمی‌شود به دلیل پدیده نر عقیمی و دگر کشی افزایش تفاوت ژنتیکی قابل توجهی در نتایج ظاهر خواهد شد.

تکثیر به روش کشت بافت

در این روش کشت بافت با به دست آوردن سلول‌های بنیادی گیاه و تمایز آنها امکان تولید یک گیاه کامل به وجود می‌آید به این صورت که در روش کشت بافت گیاه آلوئه‌ورا بخش کوچکی از سلول‌های انتهایی در حال تکثیر گیاه کشت داده میشود و گیاه کاملی بدست می‌آید از بارزترین مزیت‌های روش کشت بافت سرعت بخشیدن به تکثیر ( حدود 50 الی 200 برابر ) ، کنترل ژنتیکی گیاه ، تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و تغییر نکردن خواص آن ، کنترل آلودگی‌ها و بیماری‌ها و بازدهی اقتصادی بالاست.

آلوورا

خواص دارویی آلوئه ورا

• صبر زرد از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و شيرابه آن به مصرف طبي مي رسد . گياه آلوئه ورا واجد ويژگي هـاي مهم درماني از جمله تقويت و تعديل سيستم ايمني در بيماريهاي التهابي و ويروسي مثل تبخال، ترميم زخـم، تـرميم آسيبهاي ناشي از سوختگي،همچنين جلو گيري از بجا ماندن آثار زخم وگوشت هاي اضافي مي گردد.

• آلوئه ورا تقويت كننده بدن، برطرف كننده يبوست، گرفتگي كبدي و سوء هاضمه، تميـز كننـده روده هـا، معـالج آسـم، ضـد التهاب، صرع، اگزما، اسهال خوني، ضد كرم و تصفيه كننده خون است. براي برطـرف كـردن خـارش ناشـي از گزيـدگي حشرات شيرابه آلوئه ورا را روي پوست بماليد . ماليدن شيرابه آلوئه ورا به روي زخم، براي التيام آن مفيد است.

*

• براي شستن چشم و زخم ها شيرابه صبر زرد را با آب مخلوط كرده و استفاده كنيـد. ژل شـفاف آن دو نـوع مصـرف متفاوت دارد، نخست كاهش ريسك عفونت و ديگري افزايش سرعت بهبود سوختگي و زخم است. شيره حاصل از قاعده برگ های آلوورا وقتي خشك مي شوند با نام آلوئه تلخ و به عنوان مسهل قوي براي يبوست هاي ملايم مفيد است.

• در طب سنتي از صمغ صبر زرد به عنوان مسهل غيرروغني استفاده مي شود. در داروسازي جديد از گياه آلوورا در تهيه پمادهاي سوختگي به ويژه سوختگي ناشي از تشعشعات استفاده مي شود.

• گياه آلوئه ورا حداقل داراى 3 اسيد چرب با خاصيت ضدالتهابى است كه براى معده، روده كوچك و روده بزرگ مفيد است. آلوورا همچنین داراي خواص ديگري از جمله ضد ورم، ضد ميكروب و ضد آفتاب مي باشد.

*

• از آلوورا در ساخت كرمهاي هيدرو فيليك تهيه شده از 5/0 درصد ژل آلوئه استفاده مي شود كه در درمان پسـوريازيس بسيار خوب است. همچنين ژل خوراكي آلوئه ورا براي زخم معده، افراد مبتلا به ايدز و مبتلايان بـه آسـم (مـدت شـش مـاه) مصرف مي شود.

• تحقيقات اخير، اثرات مثبت آلوورا را در بيماران مبتلا به ديابت نشان داده است و آزمـايشهـاي انجـام يافتـه بـر روي موشها اثرات مذكور را تاييد كرده است. اثرات ديگر آلوئه ورا شامل اثرات ضد سرطانی و اسپرم كش آن است . آلوئه ورا ضد قارچ و ضد كپك ، ضد ويروس، مرطوب كننده و نرم كننده، قاعده آور، ملين، مقوي معده و كبد، احيا كننده و نشاط بخش است.

*

• آلوئه ورا اثرات جانبي داروها را كاهش مي دهد و قدرت ايمني بدن را بالا برده و كمك مي كند تا از تجمـع سـموم در بدن جلوگيري شود .آلوئه ورا داراي 92 آْنزيم است و از آنجايي كه آنزيم ها به بدن در جذب مواد غـذايي اصـلي كمـك نموده و در عين حال پالايش و تصفيه آن رابه عهده دارند، آلوورا به عنوان گياهي ارزشمند در اين خصوص محسوب مي شود.

• آلوورا تنظيم كننده انرژي و وزن بدن است. استفاده مداوم آلوورا، سبب مي گردد تا به طور طبيعي سيستم گوارشي شما تميز گردد. رژيم غذايي ما شامل بسياري از مواد مي باشد كه مورد نياز بدن نيست و فقط سبب خستگي و بي حال شدن بدن مي گردد، لذا با استفاده مداوم آلوورا احساس تندرستي و سلامتي به شما دست مي دهد و سطح مصرف انرژي بدن افزايش يافته و به شما كمك مي كند تا وزن بدنتان متناسب و متعادل گردد.

*

• نوشيدن مداوم 2 تا 4 اونس آلوورا به طور طبيعي مقاومت بدن را افزايش داده و مصونيت بدن را به طور چشمگيري افزايش مي دهد. كساني كه آلوورا را به صورت پيوسته مينوشند اظهار كرده اند كه در مقايسه با زماني كه از آلوورا استفاده نمي كردند كمتر بيمار مي شوند. آلوورا همچنین به سلامت گوارش كمك مي كند، داشتن سيستم سالم گوارشي سبب مي گردد تا مواد مغذي حاصل از غذا كه مصرف مي كنيم، به سهولت جذب جريان خون گردد. آلوورا داراي قابليت طبيعي دفع مسموميت مي باشد.

• نوشيدن دائم آلوورا مي تواند حركت موجي روده را بهبود بخشيده و جذب پروتئين را افزايش داده و هم زمان ميزان باكتري هايي را كه سبب تخمير مي شوند را كاهش دهد.آلوورا همچنين مي تواند خود را در كمك به كاهش سوزش قلب يا معده و ديگر ناراحتي هاي گوارشي ثابت نمايد .

*

آلوورا عملكرد فيبروبلاست ها را افزايش مي دهد. فيبروبلاست ها سلول هاي قابل ملاحظه و ريزي مي باشند كه مسئوليت شكل دادن به كلاژن را عهده دار هستند. آنها همچنين كمك مي نمايند تا سبب التيام سوختگيها، بريدگيها، پارگي ها، خراش ها و سوزش هاي خفيف پوست گردند. آلوورا بي نهايت براي سلامتي دهان و لثه مفيد مي باشد
• آلوورا باعث تصفيه گردش خون نيز ميشود. با مصرف آلوورا بدن شما عمل جذب مواد مغذي و پروتئيني را بهتر انجام داده و اين مواد را به تمام نقاط بدن مي رساند. اين مواد مغذي و خون حاوي اكسيژن، سلامت سلول هايي را تضمين مي كنند كه سالم بودن خود آن سلولها سلامت كلي بدن را موجب مي شود.

*

• آلوورا به از بين رفتن عفونت كمك كرده و باكتري هاي مضر را از بين مي برد و بدن را جوان نگه مي دارد.

• در منابع دارويي، فهرست مصارف آلوورا، تقريباً به اندازه فهرست مواد تشكيل دهنده آن طويل است. آلوئه ورا سلامتي قلب و عملكرد كبد را بهبود بخشيده، كلسترول خون را كنترل كرده، توليد انرژي را افزايش داده و درد مفاصل را تسكين مي دهد و شش ها را نيز پاك مي سازد.

• براي درمان گستره وسيعي از بيماري ها از انواع ميگرن گرفته تا سوءهاضمه و درمان جوش، از آلوئه ورا استفاده مي شود. آلوئه ورا همچنین درمان كننده ی اگزما و ساير مشكلات و حتي عفونت هاي پوستي، سرمازدگي، ترميم جاي عمل سزارين و هموروئيد است.

*

• شيره ی آلوورا مي تواند از سنگ كليه پيشگيري يا اندازه ی سنگ را كوچكتر كند . اين ماده به عنوان تسهيل كننده ی دفع مدفوع به ويژه در افرادي كه مبتلا به بواسير هستند، ماده مفيدي است. صبر زرد مي تواند سوختگي هاي عميق پوستي را در عرض 48 ساعت درمان نموده و درجه سوختگي آن را با ترميم سريع بافت پوست به سوختگي درجه دو تبديل نمايد.

• مهمترين خاصيت آلوئه ورا اين است كه پس از مداوا، اثري از محل زخم و يا وجود گوشت اضافي روي پوست مشاهده نمي شود. شيرابه ی آلوئه ورا، بدن را از تشعشعات خورشيد (90%) مصون نگه داشته و موجب جلوگيري از آفتاب سوختگي مي گردد. در صورتي كه فردي دچار اين عارضه شده باشد، صبر زرد، درد آن را كاهش داده و موجب جلوگيري از فرسودگي سلول هاي بيشتر مي گردد، زيرا سلول هاي سوخته پوست، خود سبب فرسودگي سلول هاي ديگر مي شود، بنابراين باید پوست آسيب ديده را با شيرابه ی گياه آلوئه ورا مرطوب نگه داشت، ولي از آنجا كه داراي خاصيت قابض كنندگي است، بهتر است با روغن هاي نرم كننده مانند روغن زيتون يا روغن هايي كه براي رفع خشكي پوست اطفال به كار مي رود، مصرف شود.

*

• گياه آلوئه ورا اثر فوق العاده اي در معالجه آلرژي ها دارد كه با اسپري كردن يا مالش دادن ضماد آلوورا، بهبودي كامل حاصل خواهد شد. ضمناً جهت رفع سختي ادرار، حبس البول و به جريان انداختن آن به قسمت هاي پايين بدن آلوئه ورا را به كار مي برند.

• از آلوئه ورا براي درمان عفونت هاي ميكروبي مجاري معده اي – روده اي نيز مي توان استفاده كرد، همچنين از آنجا كه اين ماده، اسيدهاي معده را كه سبب تشديد زخم ها مي شود كاهش مي دهد، براي درمان زخم هاي معده نيز مؤثر است.

• تحقيقات اخير نشان داده كه “مانوز استيله” موجود در آلوئه ورا به عنوان يك تركيب ضد ويروسي، داراي خواص درماني ضد ويروس ايدز است. مانور استيله ويروس را مورد حمله قرار مي دهد، اما مهم تر اين كه، ميزان تأثير AZT را (يك داروي مؤثر در درمان عفونت ويروسHIV ( تا حد زيادي بالا مي برد. اگر اين تركيب دارويي با Aloe مصرف شود، ميزان AZT مورد استفاده براي HIV را مي توان تا %90 تقليل داد كه اين امر از هزينه ها و عوارض جانبي AZT تا حد زيادي خواهد كاست.

*

• در يك مطالعه گسترده، استفاده ی موضعي از ژل گياه آلوئه ورا موجب التيام زخمهاي به جا مانده از آكنه روي صورت شد. اين گياه دارويي در درمان آرتريت، آسم، سندرم خستگي مزمن، اختلالات روده اي، اختلالات پوستي، آسيب هاي ورزشي و زخمهاي داخلي و خارجي اثر بخش است. ژل گياه صبر زرد به صورت موضعي براي درمان التهاب مخاط دهان كاربرد دارد. كاربرد موضعي الوئه ورا بر روي زخم هاي جراحي مجاز نيست، زيرا بهبود زخم ها را به تاخير مي اندازد. به گفته ی برخي اساتيد و متخصصان، از گياه آلوئه ورا به عنوان يك داروخانه در يك گياه نام برده مي شود و به همين دليل است كه اين گياه تا اين اندازه اهميت پيدا كرده است.

*

• اشخاص مبتلا به سرطان كه مشغول شيمى درمانى هستند، ادعا مى كنند مصرف گياه آلوئه ورا تهوع و ساير علائم آنها را از بين برده است. براي تحرك ماهيچه ها و درست كار كردن مفاصل، استفاده از آلوورا مناسب است. آلوئه ورا داراي 12 ماده اصلي مي باشد كه بدون هيچ عارضه اي از عصبانيت جلوگيري مي كنند.

• آلوئه ورا، ترومبوكسان A2 و B2 و نوعي پروستاگلاندين را كه موجب انقباض عروقي و تجمع پلاكتي می شوند، کاهش مي دهد و به نظر مي رسد پرفيوژن پوستي را افزايش و خطر از دست رفتن بافت به علت ايسكمي (كم خوني موضعي) نيزكاهش مي دهد.

• آلوورا به عنوان يك ضد خارش تأثير دارد. همچنين به نظر مي رسد برطرف شدن التهاب به علت خواصImmunomodulatory پليساكاريدهاي ژل آلوورا به ويژه Acetylated mannasباشد.

*

آلوئه ورا

• ژل آلوورا مي تواند نفوذپذيري پوست را در برابر داروها افزايش دهد. از آن جا كه برخي داروهاي مخدر از راه پوست به سختي نفوذ مي كنند، تجويز اين نوع داروها با مشكلاتي همراه است. روش هايي براي افزايش و بهبود نفوذ داروهاي ترانس درمال وجود دارد كه عبارتند از : استفاده از مواد شيميايي افزايش دهنده نفوذ، تقويت فيزيكي به كمك دستگاه هاي فراصوتي سونوگرافي، ژل آلوورا نفوذ تركيب هاي مولكولي را با توجه به وزن مولكولي آن ها افزايش مي دهد. اين افزايش نفوذ به دليل اثر كشش احتمالي كمپلكس هاي تشكيل شده بين تركيب دارويي و عامل افزايش دهنده نفوذ درون ژل آلوورا است، البته مولكول هاي كوچكتر راحت تر از اين طريق جذب مي شوند .

• بنابر پژوهش ها، چند قندي هاي موجود در ژل برگ آلوورا خواص درماني تحريك به خون سازي (اثر پاداكسندگي در ژل آلوورا، مي تواند به دليل فعاليت آنزيم گلوتاتيون پراكسيداز، سوپراكسيد ديسموتاز و يك پاداكسنده فنولي باشد) دارند.

*

• بنابر پژوهش ها، فعاليت ضدتوموري ژل گياه آلوئه ورا از راه انقباض تومور و كاهش بار آن انجام مي شود. آمينو اسيدها، اجزا وقالب هاي ساختار بدن ما مي باشند. هشت آمينو اسيد ضروری وجود دارد كه در بدن ما ساخته نمي شوند، اما دراجزاء گياه آلوئه ورا كشف شده اند. نوشيدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه مي دهد به واسطه ی تأمين طبيعي آمينو اسيدهاي ضروري بدن، سلامتي بدن خود را حفظ نمائيد.

• تجزيه ی تركيبات آلوئه ورا نشان مي دهد كه در بين گياهان شناخته شده توسط بشر، آلوئه ورا تنها گياهي است كه آمينواسيدهاي مشابه و ضروري بدن را مي سازد. اين گياه سبب تحرك ماهيچه ها و صحت كاركرد مفاصل مي شود . بدن انسان هميشه يك سري پروتئين هايي كه در ايمني بدن نقش دارند را توليد مي كند، گياه آۀوئه ورا همچنین كمك بزرگي در روند پروتئين سازي بدن می کند.

*

• آلوئه ورا نه تنها نقش كنترل كننده در درمان بيماري ديابت را دارد، بلكه داراي نقش پيشگيري كننده هم هست و افرادي كه شيريني زياد مصرف مي كنند، قبل از ورود به مرحله ديابت قطعي، با استفاده از گياه آلوئه ورا مي توانند از بروز بيماري جلوگيري كنند. خواص درماني آلوورا، این گیاه را به عنوان يك گياه استراتژيك در جهان مطرح ساخته است، به طوري كه اين گياه، ماده اصلي غذايي فضانوردان را تشكيل مي دهد.

*

• آلوورا تسكين دهنده درد سينوزيت مي باشد واستنشاق بخار آبي كه برگ آلوورا در آن ريخته شده باشد، براي شخص مبتلا به آسم مفيد است . چكاندن چند قطره از شيرابه گياه آلوورا، موجب تسكين فوري گوش درد مي شود و براي تسكين درد چشم نيز مفيد مي باشد.

*

• آلوورا ترشح صفرا را زياد مي كند و براي معالجه ی روماتسيم و برخي اختلالات كبد مفيد است . در فيليپين آلوورا را با شير مخلوط كرده و براي معالجه ی اسهال خوني و درد كليه مي خورند. براي تقويت سوي چشم آلوورا را به چشم می مالند، صبر زرد در برطرف كردن يرقان مفيد بوده و يكي از داروهاي تقويت معده مي باشد. ضمناً چون آلوورا مسهل خوبي است.

براي شفاي بيماري هاي ناشی از اختلال معده مانند ماليخوليا و اكثر بيماري هاي دماغي موثر است. آلوورا خواب آور بوده و براي التيام بواسير (زخم ناحيه مقعد) و همچين زخم هاي دير التيام پذير بخصوص زخم هاي آلات تناسلي زن و مرد مفید است. اگرآلوورا با غاريقون خورده شود براي درد مفاصل و تنگي نفس و رفع اخلاط سينه مفيد است. اگر آلوورا با آب سرد خورده شود، براي قطع خون روي سينه مفيد است. در بزرگسالان نيز به عنوان داروي جيوه اي ضد سيفيليس توصيه مي شده است.

*

• اگر در هر آشپزخانه اي يك گلدان از گياه آلوورا در محل مناسبي نگهداري شود، هر وقت كه به سبب كار در آشپزخانه بريدگي و يا زخم در دست ايجاد شود، مي توان فوراً قطعه اي از برگ تازه ی گياه آلوورا را بريده و ژل آن را با چلاندن و فشار برگ روي موضع بريدگي و زخم ريخت، البته پس از اين كه محل زخم با آب و صابون خوب شسته و تميز شده باشد.

• ژل آلوورا فوراً خشك می شود و مانند يك پانسمان خوب محل زخم را مي پوشاند و به اين ترتيب در عين حال كه موجب التيام زخم مي شود، از ايجاد عفونت در زخم نيز جلوگيري مي گردد. به علت تلخي الوورا، به منظور از شير گرفتن كودكان در پايان دوره شيرخوارگي، با ماليدن آن به سینه ی مادر موجب امتناع كودك از اصرار به شير خوردن مي شود.

آلوئه ورا .مه تارا

*

• به تازگي تحقيقاتي بر روي گياه آلوورا جهت درمان بيماري ام اس نیز در حال انجام است. ظاهراً نوعي حشره در آن مناطق به بيماري اي شبيه ام اس پيشرفته مبتلا مي شوند كه بعد از تغذيه از الوورا بهبودي پيدا مي كند. البته شيره ی آلوئه ورا بايد در شرايط خاص آزمايشگاهي استخراج شود، چون اكسيده شدن آن خاصيتش را از بين مي برد.

• هم چنين دانشمندان موفق به كشف مايعي در برگ هاي گیاه آلوئه ورا شده اند كه آب مورد نياز براي زنده ماندن مجروحاني كه خون زيادي را از دست داده اند را تامين مي كند. گياه آلوورا براي درمان كهير و پيچك سمي نيز مي تواند مؤثر واقع شود.

*

• براي شستن چشم و درمان ناخنك چشم نیز آلوورا موثر است. جهت برطرف كردن خارش ناشي از گزيدگي حشرات، عرق آلوورا را روي محل گزيدگي بماليد. به همراه ماساژ، عرق آلوورا را براي تسكين درد مفاصل و عضلاني و كشيدكي تاندون ها به صورت مالشي روي موضع بماليد. آلوورا درمان كننده ی ترك پوست پا و پاشنه پا، ترك هاي پوستي و خشكي پوست به خصوص اگزماي دور چشم يا پوست هاي بسيار حساس، ضد لك پوستي، كك و مك، جوش هاي سر سياه ، پف دور چشم، زخم بستر، درمان عرق سوز، سكسكه، كبودي و چين و چروك دور چشم ، خارش سر، شوره سر، لك حاملگي، آلرژي فصلي و جلوگيري از تشكيل آب مرواريد و پيشرفت آن است.

• آلوورا تقويت كننده ی اعصاب (ضد استرس و آرام بخش)، تقويت كننده ی قواي جسمي و جنسي، درمان كننده ی زخم اثني عشر، سوزش معده، پاركينسون، سلامتي قلب و كبد، آلزايمر، موثر در رژيم لاغري بدون عوارض پوكي استخوان، ديسك كمر، روماتيسم مفصلي، كهير، شب ادراري، طپش قلب، لرزش دست و سنگيني و وزوزگوش موثر است. آلوئه ورا در رفع گر گرفتگي پس از يائسگي مفيد بوده و به حركات روده و توليد مجدد سلول هاي بدن كمك مي كند.

*

• آلوورا عضلات مفصلي را تقويت كرده و در نتيجه درد و التهاب را در مفاصل ضعيف و پير تسكين مي دهد، اشتها آور، ضد سودا، ضد كرم روده، ضد ضايعات قارچي، پسيوريازيس، واريس و زونا است. همچنین آلوورا در درمان عفونت هاي واژن، تاول، زگيل، بثورات، رزاسه و تسريع در بهبود دوره نقاهت پس از عمل جراحي، تحريك رشد سلول هاي غير سرطاني و سلول هاي سفيد خون سودمند است. ديگر كاربردهاي دارويي گياه آلوئه ورا، رفع هپاتيت و سيروز، عفونت هاي مجراي ادرار، عفونت كليه، اختلالات مربوط به پروستات، احتقان، آفت دهاني، كوليت و بسياري ديگر از بيماري ها است.

• در طب هندي براي توقف سرطان روده بزرگ و بهبود آن و معالجه تومورهاي معده، يبوست، قولنج، آمنوره، و عفونت، آلوورا مورد استفاده قرار مي گيرد.

*

• از عصاره ريشه و برگ آلوئه ورا كه در تمامي طول شب در آب خيسانده شده باشد و يا مخلوط با ساير گياهان، براي درمان اختلالات اسهال، يبوست، التهاب و تب استفاده مي شود. شواهدی از مطالعات انساني نشان مي دهد كه عصاره ی آلوئه ورا در درمان تب خال ناحيه تناسلي در مردان مؤثر است. آۀوئه ورا باعث كاهش خارش و آرام شدن نيش كك شده، چسبناكي خون را برطرف كرده و موجب تقويت و افزايش عملكرد قلب و عروق، استقامت فيزيكي، افزايش اكسيژن در خون، كاهش طبيعي فشار خون بالا می شود، از بدن در برابر اكسالات موجود در قهوه و چاي محافظت مي كند.

• بسياري از پزشكان بعد از لايه برداري و پاكسازي و حتي ليزر پوست ژل ها يا كرم هاي ترميم كننده حاوي آلوئه ورا را براي ترميم هر چه سريعتر پوست تجويز مي كنند.

*

• شكارچيان آفريقايى از ژل آلوورا بر بدن خود مى ماليدند تا عرق نكنند و بدنشان بوى بد نگيرد! يكي از دلايلي كه گياه آلوورا از آفريقا به مناطق ديگر جهان منتقل شده است، موثر بودن آن در درمان برخي بيماري ها است و مسافراني كه با لنج ها به سفر دريايي مي پرداختند، گياه آلوورا را به عنوان كمك هاي اوليه به همراه خود مي بردند.

• هنگامي كه افراد مبتلا به بواسير از آلوورا استفاده مي نمايند، بافت ملتهب را تسكين داده و باعث كوچك شدن بافت ملتهب هموروئيدي شده و زخم آن التيام مي يابد. ضمناً از آنجا كه آلوئه ورا قابض است و مواد قابض از چروكيده شدن بافت هموروئيدي جلوگيري مي كنند، لذا بر روي علائم هموروئيد مانند خارش، سوزش و ورم آن اثر مي گذارد. هنگام استفاده از گياه آلوورا براي درمان بواسير، بهتر است از برگ ها به طور مستقيم برروي مقعد استفاده شود. همچنين مي توان، يك برگ آلوئه ورا را در آب مقطر شسته و پوست كنده همانند شياف استفاده كنيد.

آلوئه ورا . مه تارا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن