مراقبت از گل وگیاه

هاورتیا گورخری ،از جذاب ترین ساکولنت های دنیا

نام هاورتیا
نام علمی Haworthia attenuata
نام‌های دیگر Zebra plant , Zebra plant , گورخری
بومی منطقه آفریقای جنوبی
خانواده Asphodelaceae

هاورتیا ساکولنتی زیبا، فاقد ساقه بوده و در واقع مجموعه‌ای از برگ‌های سبز رنگ نوک تیزی هستند که به هم پیوسته اند و بر روی آن‌ها یکسری خطوط و نقطه‌های سفید رنگ دیده می‌شود. در برخی واریته‌ها این خطوط کمی پهن‌تر از بقیه واریته‌ها هستند.

هاورتیا گورخری ملقب به کاکتوس گورخری از جذاب ترین ساکولنت های دنیا به شمار می رود. این گیاه کوچک با برگ های گوشتی و راه راه سفید گورخری چشم هر بیننده ای را مجذوب خودش می کند. رطوبت بالا و نور مناسب از علایق این ساکولنت زیبا می باشد.

نحوه نگهداری از کاکتوس هاورتیا گورخری

گل های آپارتمانی باید شرایط محیطی و دمای آن گیاه به خوبی مهیا شود تا بتواند رشد خوبی داشته باشد. زیستگاه اصلی هاورتیا گورخری آفریقای جنوبی می‌باشد. نام علمی آن haworthia fasciata می‌باشد. ارتفاع این گیاه تا ۲۰ سانت نیز می‌رسد. جز ساکولنت های کوچک محسوب می‌شود. دارای برگ‌ها سبز رنگ سفتی می‌باشد که بر روی آن نقاط راه راه سفیدی دیده می‌شود و به همین دلیل به این اسم معروف می‌باشد. فصل رشد این گیاه معمولاً اوایل بهار و پاییز می‌باشد.

خاک مناسب برای کاکتوس هاورتیا گورخری

خاک سبک که شامل دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک تمیز و ضد عفونی شده (خاکبرگ و خاک رس) باشد برای هاورتیا گورخری مناسب است. خاک مناسب برای اغلب ساکولنت از جمله هاورتیا گورخری، خاک سبک با زهکشی مناسب که می‌تواند ترکیبی از ماسه، پیت ماس، و اندکی ورمی باشد. در کل خاک کاکتوس‌ها نباید آب را به مدت طولانی در خود نگه دارند.

مقدار نور مناسب برای گیاه

نور بسیار حیاتی برای تمامی گیاهان می باشد پس حتما توجه داشته باشید که مقدار نوری که به گیاه شما در آپارتمان می تابد چه مقدار می باشد. هاورتیا گورخری به نور ملایم فیلتر شده احتیاج دارد بخصوص در فصل رشد. در گرما و نور زیاد معمولاً رشد گیاه متوقف می‌شود.
مقدار آبدهی مناسب برای کاکتوس هاورتیا گورخری در آپارتمان
به آب زیاد احتیاج ندارد، اجازه بدهید خاک خشک شود بعد از خشک شدن کامل خاک به آن آب بدهید. به آبیاری متوسط نیازی دارد. در فصل رشد می‌توان هفته‌ای دو بار آبیاری کرد. در فاصله بین دو آبیاری حتماً اجازه دهید خاک خشک شود. از گلدانی استفاده کنید که دارای سوراخ‌هایی در کف باشد.

تکثیر کاکتوس هاورتیا گورخری

تکثیر این ساکولنت از طریق بذر و پاجوش و همچنین از طریق برگ می‌باشد. بهترین روش برای ازدیاد هاورتیا استفاده از پاجوش¬های آن است. در بهار با کاشت مجدد پاجوش در مخلوطی از ماسه و خاک آن را تکثیر کنید. همچنین با کاشت بذر در بهار در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد میتوانید این گیاه را تکثیر نمایید.

آفت ها و بیماری ها

خشک شدن نوک برگهای هاورتیا گورخری این عارضه زمانی که رطوبت محیط کم باشد همچنین نور و گرمای زیادی گیاه دریافت می‌کند اتفاق می‌افتد. با انتقال گیاه به مکانی خنک‌تر با نور ملایم‌تر از ابتلا به این عارضه می‌توان جلوگیری کرد. تغییر رنگ برگ‌های قدیمی تا حدودی طبیعی می‌باشد ولی تغییر رنگ می‌تواند در اثر آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، و نامناسب بودن خاک اتفاق بافتد. هر گونه تغییر رنگ بخصوص در قسمت‌های پایین گیاه باید مورد بررسی قرار گیرد تا از خراب شدن گیاه جلوگیری شود.

هاوریتا گورخری . مه تارا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن