آیات نور

سوره طه ، بیستمین سوره قرآن ، خواص و فضائل قرائت آن …

فضیلت قرائت سوره طه

سوره طه ، بیستمین سوره قرآن ،  مکی ست و 135 آیه دارد.

در فضیلت این سوره از پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم نقل شده: به کسی که سوره طه را قرائت کند، در روز قیامت ثواب همه مهاجران و انصار اعطا می شود.

همچنین از ایشان روایت شده که فرمودند: خداوند تعالی دو هزار سال پیش از آفرینش حضرت آدم علیه السلام، سوره یس و طه را قرائت فرمود، هنگامی که فرشتگان الهی آن را شنیدند گفتند: خوشا به حال امتی که این سوره ها بر آنها نازل شده است و خوشا به حال کسانی که این سوره ها را درون خود جای داده اند و خوشا به حال کسانی که زبانشان به تلاوت این سوره ها مترنم است.

از اسحق بن عمار روایت شده که حضرت صادق علیه السلام فرمودند: خواندن سوره طه را ترک نکنید زیرا خداوند ان را دوست می دارد و هرکس آن را بخواند او را نیز دوست خواهد داشت و هر که به خواندن آن مداومت کند ،خداوند در روز قیامت نامه عملش را به دست راست او دهد و از کردار او در اسلام حساب سخت نکشد و آنقدر به او پاداش عطا فرماید تا خشنود گردد.

طریقه ختم سوره طه:

اگر کسی این سوره را در هنگام طلوع صبح صادق تلاوت کند، روزی جدیدی به او می رسد و دل ها به سوی او جلب می شوند.
گفتنی است  این مطلب،  از سیاق و آهنگ سوره به دست می آید.

می بینیم که حضرت موسی (علیه السلام) می گوید: گفت: پروردگارا سینه ام گشاده گردان، و کارم را برای من آسان ساز، و از زبانم گره بگشای، (تا) سخنم را بفهمند، و برای من دستیاری از کسانم قرار ده؛ هارون برادرم را، پشتم را به او استوار کن و او را شریک کارم گردان، تا تو را فراوان تسبیح گوییم، و بسیار به یاد تو باشیم، زیرا تو همواره به (حال) ما بینایی.

فرمود: ای موسی! خواسته ات به تو داده شد.

از این جا روشن می شود که ارتباط محکمی میان عدد ختم این سوره با خود سوره وجود دارد.

این که گفته شده این سوره در هنگام صبح صادق تلاوت شود، از آن جهت است که بر اساس روایات در این وقت، رزق و روزی افراد تقسیم می شود، و این در تجربه هم به اثبات رسیده است.

آغاز سوره این گونه است: طه. قرآن را بر تو نازل نکردیم تا به رنج افتی (کتابی است) نازل شده از جانب کسی که زمین و آسمان های بلند را آفریده است. خدای رحمان که بر عرش استیلا یافته است.

برخی خواص سوره

امام صادق (علیه السلام) فرموده است: هر کس در خواب ببیند که سوره طه یا برخی آیات آن را تلاوت می کند یا آن که کسی برای او قرائت می کند، تعبیرش این است که چنین شخصی صالحان را و نماز شب را دوست داشته و اهل خیر است و با اهل خیر مجالست می نماید، وی در پایان کار به درجه آن نایل می گردد.

در کتاب مصباح به نقل از خواص القرآن آمده است: اگر کسی سوره طه را همراه داشته باشد و به خواستگاری دختری برود، جواب مثبت خواهد شنید، و اگر به قصد اصلاح ذات البین برود، آنان آشتی خواهند کرد. اگر در حالی که این سوره را همراه دارد و در صحنه حاضر است، دو سپاه قصد درگیری داشته باشند، آن دو سپاه از جنگیدن خودداری خواهند کرد.

گفته شده: اگر کسی سوره طه را بر ظرفی بنویسد، آن را بشوید و بیاشامد و بر حاکمی وارد شود، نه تنها از شر او در امان خواهد بود، بلکه از نزدیکان حاکم خواهد شد.

قرائت ابجدی سوره طه 15 بار است. البته روشن است که هر چه بیشتر قرائت شود، بهتر است.

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) روایت شده است: تمام سوره های قرآن بر بهشتیان عرضه می شود، ولی آنان تنها به قرائت سوره های طه و یس می پردازند.

گرفتن جواب مثبت در خواستگاری

از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده: « هر کس سوره (طه) را بنویسد و در پارچه سبزی قرار داده و به خواستگاری برود،خواستگاری اش رد نمی شود و حاجتش برآورده می شود ..»

آسان شدن ازدواج

روایت از امام صادق علیه السلام: «هر کس که خواستگاری ندارد یا به خواستگاریش جواب نمی دهند سوره طه را بنویسد و بشوید و آب آن را بر صورت خود بریزد، خداوند ازدواجش را آسان می کند.»

جهت برآورده شدن حاجات بزرگ

به جهت مطالب عظیم و بزرگ صد بار بگوید «طه» و یک بار سوره «قل هو الله احد» را بخواند و باز صد مرتبه بگوید «طه» و یک مرتبه سوره «قل هو الله » را بخواند تا هفت بار این را تکرار کند، همین که هفت مرتبه «توحید» و هشتصد بار«طه» تمام شد بعد از آن 17 بار سوره «قل هو الله احد» را تا آخر بخواند، خداوند مطلب و حاجت او را براورده می کند و بی شک عمل خواهد شد. این از مجربات است و آزموده شده است.

ترس از دزدان و حیوانات درنده

نقل از امام موسی کاظم علیه السلام: هر کس در سفر باشد و از دزدان و حیوانات وحشی خوف و وحشت دارد، برای این کار بر گردن حیوانش «لا تخاف درکاً و لا تخشی» سوره طه را بنویسد، پس بدرستی که به اذن خداوند متعال ایمن می شود.

بهبود بیماری های دهان

به جهت هر گونه درد دهان آیات[5-1] را بنویسد و با خود دارد.

 

 

سوره طه . مه تارا

 

منابع :

پایگاه جامع قرآن کریم 

مرکز اطلاع رسانی غدیر

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن