آیات نور

سوره جن و برخی از فضیلت ها و خواص آن …

فضیلت سوره جن

 

هفتاد و دومین سوره قرآن کریم سوره جن ، مکی   و دارای  28 آیه می باشد.

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: هر کس سوره جن را زیاد قرائت کند، جنیان به او آسیبی نمی رسانند، و در آخرت در جوار پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) خواهد بود و آن چنان به او خوش می گذرد که می گوید خداوندا! دوست ندارم که این وضع را عوض کنم و نمی خواهم که در آن تغییری صورت گیرد.

باید توجه داشت که جنیان نیز – همچون آدمیان – دارای برخی صفات خوب و بد هستند. از جمله ممکن است آنان نیز دارای صفت حسد باشند و نیز ممکن است برای برخی انسان ها مشکلات و دردسرهایی ایجاد کنند. باید در برابر این حوادث، راه های درست را از خاندان رسالت – که حبل متین و صراط مستقیم اند – آموخت و به کار بست.

پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرموده است: هر کس سوره جن را تلاوت کند، به تعداد تمام جنیان به او ثواب عتق رقبه – برده آزاد کردن – داده می شود.
و نیز از آن بزرگوار نقل شده: هر کس سوره جن را تلاوت کند، اجر و پاداش زیادی دارد و از کید اجنه در امان است.

*

قرآن مجید در این باره می فرماید: و ما چون هدایت را شنیدیم بدان گرویدیم، پس کسی که به پروردگار خود ایمان آورد از کمی (پاداش) و سختی بیم ندارد. و از آیه 26 و 27: دانای نهان است و کسی را بر غیب خود آگاه نمی کند. جز پیامبری را که از او خشنود باشد که (در این صورت) برای او از پیش رو و از پشت سر نگاهبانانی بر خواهد گماشت. استفاده می شود که این آیه چقدر با حدیثی که نقل شده ارتباطش زیاد است.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نیز در حدیثی به علی (علیه السلام) فرمود: اگر بگویی هر چه خدا بخواهد، انجام می پذیرد و هر چه او نخواهد، نمی شود، این جملات تو را از چیزی که می ترسی در امان می دارد.

برخی از خواص سوره

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود: قرائت سوره جن باعث فرار جن ها می شود، کسی که به نزد حاکمی برود بهتر است برای در امان ماندن از شر او، این سوره را قرائت کند، هر مشکل داری که این سوره را تلاوت کند، مشکلش برطرف می شود.

در کتاب خواص القرآن آمده: هر کس آب نوشته شده این سوره را بیاشامد، هر چه را می شنود، حفظ می کند. در مناظره پیروز است و تلاوت این سوره باعث حفظ اموال، رهایی از اسارت و ادای قرض می شود.

در این جا لازم است یادآور شویم که برخی از کارها از جمله شعبده بازی، سحر، کهانت، فساد و افساد امور باطلی هستند که حرام می باشند و اگر کسی بخواهد از آن ها بهره بگیرد، فاسق و بلکه کافر است. اموری که گفته شد موجب حماقت و در نتیجه گمراهی از طریق حق است. همواره باید در خط اسلام و ولایت بود و از علوم آل محمد (صلی الله علیه و آله) استفاده کرد. در این صورت انسان آب گوارا نوشیده و خداوند را عبادت نموده است.

*

برای فراری دادن جن ها از محل خود، و نیز برای شفای بیماران، باید حداقل این سوره را سه بار قرائت کند، البته هفت بار نیز گفته شده که باید در محل خلوتی صورت گیرد. قرائت ابجدی این سوره 84 بار است.

نقل شده است: هر کس در خواب ببیند که این سوره را قرائت می کند، یا کسی برای او بخواند، تعبیرش این است که وی گرفتار ستمگران می شود، آنها باعث گرفتاریش می شوند، ولی فرجام کارش خوب است. امام صادق (علیه السلام) در این باره فرمود: چنین شخصی از شر جن در امان می ماند و از فهم و درک خوبی برخوردار است.

سوره جن . مه تارا

منبع : :www.ghadeer.org

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن