حوض نقاشی

ماندالا ها ، دایره های شگفت انگیز درمان گر

ماندالا همان طرح دایره ای معروفی است که از مرکز رشد می کند و نمادی ازجهان هستی وبیانگر یک جهان اندیشه و احساس است. ماندالا در بین لایه های پیچیده اش اثری دارد که به ما حرکت های دایره وار چرخه های زندگی، ابدیت، جهان و ارتباط ما با همه این ها را یاد آور میشود.

ماندالا به چه معنی است؟

واژه ماندالا در زبان سانسکریت به معنای دایره است. این اصطلاح به جدول های هندسی که معمولا بر پایه دایره کشیده می شوند و در ادیان بودایی و هندو دارای کاربرد های مذهبی و آیینی هستند؛گفته می شود.
ماندالاها دایره‌هایی نمادین برای تمرکز بر خویشتن و جستجو در درون انسان هستند. دایره نماد خود است. در تفکر شرقی نیز،دایره نماد جهان هستی و همچنین جهان درونی انسان است.
اشکال متقارن هندسی دور تا دور ماندالا خودبخود توجه شخص را به مرکز دایره جذب می‌کنند.

ماندالاها و روان درمانی

روانشناس سوئیسی ،کارل یونگ در فعالیت های درمانی خود متوجه شده بود که ماندالاها تاثیر جادویی دارند ،آشفتگی های روان را کاهش داده و در آن نظم ایجاد می کنند و اغلب تاثیراتی روی افراد می گذارند که بعدها مشخص می شود.

ماندالاها به این دلیل نتیجه بخش هستند که به ذهن ناهشیار آزادی می دهند و به این ترتیب آنچه را که به زیر رفته است ، به سطح می آورند. نقش و نگارهایی مانند تخم مرغ ، گل نیلوفر ، ستاره ، خورشید ، مار ، قلعه ، شهر ،چشم و… بدون هیچ دلیل روشنی در ماندالاها قرار می گیرند ولی نشان دهنده فرایندهایی هستند که در سطوح عمیق ذهن هوشیار فرد وجود دارند. به عقیده یونگ وقتی فرد بتواند تعریف با معنایی از یک ماندالا ارائه کند ، روند درمان آغاز می شود و این یک قدم در راه رسیدن به یگانه شدن است .
بنابراین برای رسیدن به سطوح زیرین روان خود فقط احتیاج به کاغذ و قلم داریم تا بتوانیم با ناهشیار خود مواجه شویم !

ماندالا
برای رسم یک ماندالا اصلا به مهارت داشتن در نقاشی احتیاجی نیست ، چرا که در دنیا هرکسی با هرنوع توانایی ای قادر به ترسیم آن است . برای شروع کار و آشنایی بیشتر با ماندالا می توان از رنگ آمیزی آن شروع کرد . رنگ آمیزی ماندالا برای هر رده ی سنی مناسب می باشد و افزایش دهنده احساس آرامش در فرد است .

دنیای شفت انگیز ماندالا ها

یونگ روانشناس سوئیسی، این کهن الگو را نماد خویشتن می شمارد که ابتدا از دین وارد روانشناسی و سپس به حوزه ادبیات وارد گردید. این صورت ازلی بیشتر در آسیای شرقی و بین هندوها و بوداییان مورد توجه قرار گرفته است و شامل دایره ای محصور در مکعب است.

هرکس در دنیا ماندالای مختص به خود را دارد که می تواند توسط خود فرد خلق شود و در نقاشی و فعالیت های هنری او شکل گیرد و کشف و تجربه ی آن تاثیرات آرامش بخشی به وجود می آورد. ماندالا نمادی از کلیت و یکپارچگی جوهره ی وجود انسانی است که در فعالیت های هنردرمانی تجسم پیدا می کند.

یک ماندالا بیشتر از یک شکل ساده است که تمامیت را نشان می دهد و می توان به عنوان مدلی از ساختار سازمانی زندگی آن را در نطر گرفت. ماندالا یک نمودار کیهانی است که روابط تا بی نهایت را برای ما یادآوری می کند، جهانی که هردو درون و برون بدن و ذهن مارا گسترش می دهد.
توصیف واقعیت های مادی و غیر مادی ماندالا در همه ی جنبه های زندگی، صورت های فلکی، زمین، خورشید و ماه و همچنین دایره های ادراکی ما یعنی دوستان، خانواده و جامعه ظاهر شده است. حدود سال ۱۹۶۹ موشکی که به فضا فرستاده شد و عکسی از زمین از فاصله ی صد هزار متری گرفته شد و از آن پس معتقد بودند که کره ی زمین هم یک ماندالا است.

ماندالا

نماد ماندالا يكي از نمادهايي است ، كه نشانهاي بارزي از معنويت را در خود جاي داده و هر قومي با اين كهن الگوها و نمادها قادر به ادامه زندگي فرهنگي و رواني خود است.

دایره نماد مشترک فرهنگ‌ها

در منابع کهن می‌بینیم که گروه‌های زیادی شکل دایره را سمبل خود نامیده‌اند که نشانه‌ای از رابطه انسان و طبیعت است. این سمبل چه در پرستش خورشید نزد اقوام اولیه و اساطیر و چه در ادیان مختلف دیده می‌شود.

ماندالاهای انتزاعی که در هنر مسیحی اروپا، مثل پنجره‌های طرح گلی کلیساهای اعظم دیده می‌شود نشانه‌هایی از خود انسان است. هاله‌ای که اطراف سر عیسی و قدیسان مسیحی در نقاشی‌های مذهبی دیده می‌شود همگی نمودی از ماندالا است. در ایران باستان دایره جزو نمادهای مقدس است. میترا و اهورامزدا که خدایان خورشید بودند با دایره‌ای دور سرشان نمایش داده می‌شدند و در عرفان نیز دایره مرحله رسیدن به کمال و جاودانگی را نشان می‌دهد.

ماندالا . مه تارا

ماندالا در فرهنگ و هنر ایرانی

در معماری و فرهنگ ایرانی نیز طرح ماندالایی در نقشه اولیه خانه‌ها، حیاط با حوضی در میان آن‌که دورتادور آن را اتاق‌ها و باغچه‌ها فراگرفته‌اند و همگی طرحی متقارن دارند، به‌کاررفته است. هم‌چنین نقش‌های کاشی و گچ‌بری سقف و دیوارهای مساجد و خانه‌ها، الهام گرفته از ماندالاهاي بسیار زیبا و پیچیده هستند.

نقشه اصیل باغ‌های شرقی هم بر مبناي ماندالاها طراحی‌شده‌اند که همگی به یک مرکز که غالباً نوعی حوض یا آب‌نماست ختم می‌شود. هدف اصلی از این طراحی‌ها عبارت بوده از تبدیل خانه، باغ، مسجد یا شهر به یک جهان کوچک و منظم، یک مکان مقدس که از طریق مرکز خود با جهان دیگر مربوط شده است و این ارتباط با احساسات و نیازهای حیاتی انسان منطبق است.

نقشه بسیاري از طرح‌های سنتی فرش ایرانی، نوعی ماندالا تلقی می‌شود که حتی نگاه کردن به آن‌ها می‌تواند اثرات درمانی و کاهش‌دهنده اضطراب داشته باشد. براي مثال طرحی که در وسط آن ترنج متقارنی قرار دارد و بقیه نقوش در چهار طرف آن گسترده شده‌اند.

ماندالا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن